Potrzebujesz dodatkowych środków? Weź pod uwagę, że banki i instytucje pozabankowe, zanim wydadzą decyzję pozytywną o możliwości współpracy, najpewniej zweryfikują Twoją zdolność kredytową. Jeśli ta okaże się niewystarczająca, otrzymasz odmowę. Ta z kolei wiąże się z niekorzystną historią kredytową, przez co kolejne firmy pożyczkowe i banki również mogą nie chcieć udzielić Ci finansowego wsparcia. Dobrze przygotuj się do wnioskowania o pożyczkę lub kredyt. Oprócz wyboru najbardziej opłacalnej oferty sprawdź swoją sytuację i możliwości spłaty zobowiązania. KRD to jedna z baz, w której gromadzone są informacje o Twoich zachowaniach jako kredytobiorca oraz pożyczkobiorca.
Co wpływa na zdolność kredytową?
Instytucje bankowe i pozabankowe muszą mieć pewność, że jesteś w pełni wiarygodnym i wypłacalnym klientem, aby móc udzielić Ci finansowe wsparcie. Podstawą w ramach minimalizowania ryzyka kredytowego jest odpowiednia zdolność kredytowa, na którą wpływa co najmniej kilka czynników.
Banki i firmy pożyczkowe, aby móc ocenić Twoją zdolność w zakresie regularnej spłaty miesięcznych należności, najpewniej uwzględnią:
- generowane stałe dochody,
- formę zatrudnienia,
- raport BIK czy KRD, których dane wskazują na historię kredytową,
- koszty stałe, jakie ponosisz z tytułu innych zobowiązań,
- dodatkowe zabezpieczenia, jeśli takie są wymagane ze względu na rodzaj kredytu czy pożyczki.
Tylko wiarygodni i wypłacalni klienci mają szansę na współpracę z bankiem lub instytucją pozabankową. Jeśli w raporcie KRD lub BIK odnotowane jest zadłużenie, przeterminowane płatności z tytułu innych zobowiązań albo nawet opóźnienia w regulowaniu miesięcznych rat, wnioskujący o finansowe wsparcie mogą otrzymać decyzję odmowną.
Co to jest KRD?
KRD, czyli Krajowy Rejestr Dłużników, to baza, w której odnotowane są informacje o dłużnikach, zarówno osobach prywatnych, jak i firmach. Figurowanie w takiej bazie nie wpływa korzystnie na zdolność i historię kredytową, ponieważ świadczy o posiadaniu obecnie lub w przeszłości przeterminowanych płatności, co z kolei świadczy o tym, że potencjalny klient banku lub firmy pożyczkowej może być niewiarygodny albo niewypłacalny.
Co istotne, w KRD nie są gromadzone informacje pozytywne, jeśli więc znajdujesz się na liście dłużników, możesz mieć spory problem z zaciągnięciem zobowiązania finansowego.
KRD — sprawdź siebie w Krajowym Rejestrze Dłużników
Na listę dłużników trafiają osoby prywatne, których przeterminowana płatność wynosi co najmniej 200 złotych oraz firmy, które wykazują zaległość w spłacie o wartości minimum 500 złotych. Aby trafić do KRD, płatność musi być przeterminowana co najmniej od 60 dni.
Dobrą praktyką jest samodzielne zweryfikowanie raportu jeszcze przed wnioskowaniem o dodatkowe środki od banku czy instytucji pozabankowej.
Na oficjalnej stronie internetowej Krajowego Rejestru Dłużników funkcjonuje zakładka krd sprawdź siebie, dzięki której w prosty sposób możesz sprawdzić, czy widniejesz w bazie jako niewiarygodny dłużnik. Taka weryfikacja danych jest dostępna bezpłatnie raz na 6 miesięcy.
Co musisz zrobić, aby sprawdzić, czy jesteś w KRD? Wejdź w panel klienta i załóż konto. Następnie wypełnij formularz, zaakceptuj regulamin i potwierdź swoje dane, dodatkowo dodając skan dokumentu tożsamości. Kiedy konto jest już założone, wystarczy, że wejdziesz w zakładkę „sprawdzanie”, aby dowiedzieć się, czy figurujesz w bazie dłużników i wygenerować raport.
Jakie masz szanse na pożyczkę lub kredyt, jeśli figurujesz w KRD?
Potrzebujesz dodatkowej gotówki, ale figurujesz w bazie KRD? Nic straconego, wciąż masz szansę na otrzymanie zobowiązania finansowego. Banki raczej nie podejmą z Tobą współpracy, ale nadal możesz skorzystać z propozycji instytucji pozabankowych. Niektóre firmy pożyczkowe nie weryfikują raportów BIK ani KRD, nie żądają również zaświadczeń o zatrudnieniu czy wysokości generowanych zarobków. Takie instytucje oferują szybkie pożyczki online na sam dowód, o które możesz wnioskować bez konieczności wychodzenia z domu za pośrednictwem Internetu, a środki otrzymasz na wskazane konto nawet w ciągu 15 minut. Koniecznie sprawdź rankingi szybkich pożyczek i wybierz zobowiązanie „szyte na miarę” Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty.