Koszty eksploatacyjne paneli fotowoltaicznych

Koszty eksploatacyjne paneli fotowoltaicznych

Moduły PV cieszą się dużym zainteresowaniem w Polsce. Od 2018 r. widać gwałtowny rozwój rynku, a duży w tym udział mają różne programy rządowe. Dzięki nim prosumenci mogą skorzystać z dofinansowania i obniżyć koszty inwestycji. Głównym celem instalacji paneli fotowoltaicznych jest przede wszystkim chęć obniżenia rachunków za prąd. Jednak czy eksploatacja fotowoltaiki wiąże się z jakimiś kosztami?

Choć moduły fotowoltaiczne zapewniają dostęp do darmowego prądu, w końcu za promienie słoneczne nie trzeba płacić, to jednak ich użytkowanie nie jest w 100% pozbawione kosztów. Podstawowym wydatkiem jest zakup i montaż instalacji PV wraz z falownikiem. Eksploatacja paneli wiąże się z pewnymi kosztami, z których część jest obowiązkowa, ale inne są całkowicie dobrowolne. Ile kosztuje użytkowanie paneli fotowoltaicznych?

Instalacje PV dla Twojego domu. Odwiedź hurtownię fotowoltaiczną i obniż swoje rachunki za prąd!

Czyszczenie modułów fotowoltaicznych

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest czynnością, którą może podjąć się każdy użytkownik modułów samodzielnie. Jego częstotliwość zależy od warunków pogodowych, jednak zaleca się wykonanie tego zabiegu raz do dwóch razy w roku. Warto zaznaczyć, że wiele zanieczyszczeń, takich jak kurz i pył, może zostać usuniętych przez opady deszczu, ponieważ większość paneli jest pokryta specjalnymi powłokami, które utrudniają osadzanie brudu i ułatwiają jego usuwanie.

Jeżeli jednak warstwa zanieczyszczeń na panelach jest zbyt duża, aby została usunięta przez deszcz i wiatr, wówczas zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnych usługodawców. Specjaliści posiadający odpowiedni sprzęt i doświadczenie przeprowadzą czyszczenie paneli w sposób skuteczny i bezpieczny. Ważne jest utrzymanie paneli w czystości, ponieważ różnego rodzaju zanieczyszczenia mogą znacznie zmniejszyć wydajność energetyczną o nawet 30%.


Koszty
Mycie: koszt preparatów do mycia paneli + Twój czas. Alternatywnie 10-50 zł za moduł
Częstotliwość: 1-2 raz w roku
Nie jest to czynność obligatoryjna.


Moduły fotowoltaiczne i obowiązkowy przegląd instalacji

Instalację fotowoltaiczną należy regularnie poddawać przeglądom technicznym zgodnie z zaleceniami producentów poszczególnych podzespołów, nie rzadziej niż raz na 3 lata, w celu weryfikacji sprawności i poprawności działania komponentów.


Koszty
Serwis: bezpłatnie w okresie gwarancji, po jej zakończeniu 150–1000 zł.
Częstotliwość: raz na trzy lata
Zadanie obowiązkowe


Utylizacja paneli fotowoltaicznych

Ostatnim aspektem związanym z eksploatacją instalacji fotowoltaicznych jest utylizacja zużytych paneli. Niemniej jednak nie należy obawiać się tego kosztu, ponieważ moduły są zaprojektowane tak, aby zapewniać wydajność przez okres 30-40 lat. Co ciekawe, istnieją instalacje, na przykład ta zainstalowana w Szwajcarii w 1982 roku, która nadal działa nieprzerwanie, generując moc w granicach 10 kW.


Koszty
Utylizacja: ok. 40 zł / moduł
Częstotliwość: jednorazowo po 30-40 latach
Zadanie obowiązkowe


Moduły fotowoltaiczne to rozwiązanie, które może obniżyć rachunki za prąd w Twoim domu nawet o 90%. Przeważnie panele nie potrzebują uwagi i specjalnej troski. Warto jednak czasami je odświeżyć, aby nie tracić potencjału produkcyjnego. Jednak to zadanie, które możesz zrealizować we własnym zakresie. W przypadku obowiązkowych czynności, jak przegląd i utylizacja trzeba zdać się na profesjonalną firmę. Ich koszty w perspektywie 30-40 lat eksploatacji wielokrotnie się zwrócą i nie powinny być odczuwalne dla domowego budżetu.