Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się m.in. z koniecznością założenia konta firmowego. O tym, jak są ważne, jeszcze bardziej przekonują się właściciele przedsiębiorstw, które stały się spółkami z o.o. Gdzie znajdą najlepsze oferty? Czy osobny rachunek jest w ogóle potrzebny? Pora na odpowiedzi.
Czy spółka z o.o. musi mieć osobne konto firmowe?
Osoby, które zdecydowały się założyć działalność gospodarczą, mogą zdecydować, czy ich mikrofirma będzie miała własny rachunek. Wielu przedsiębiorców decyduje się właśnie na taki krok ze względu na łatwiejsze gospodarowanie środkami finansowymi. Gdy niewielka dotychczas firma staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, osobne konto nie jest już tylko ułatwieniem, ale obowiązkiem prawnym.
Polskie prawo wymaga od właścicieli spółek z o.o. prowadzenia osobnego rachunku firmowego ze względu na to, że są one osobnym podmiotem. Innymi słowy, takie przedsiębiorstwo prowadzi wszelkie czynności we własnym imieniu. Wiąże się to m.in. z innego rodzaju konsekwencjami finansowymi w przypadku niepowodzeń biznesowych. Co to oznacza? Osoba mająca jednoosobową działalność gospodarczą odpowiada prywatnym majątkiem, a spółka kapitałem zakładowym. Jego wysokość także jest określona w przepisach i zależy od wielkości firmy.
Konieczność założenia konta firmowego może prowadzić do zadania sobie pytania, czy w takim razie nie poprzestać na prowadzeniu małej firmy. Teoretycznie istnieje taka możliwość, ale w praktyce zupełnie się to nie opłaca. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa rośnie bowiem wartość transakcji. Bez osobnego rachunku spółka z o.o. nie może jednak kupować i sprzedawać niczego, czego wartość wynosi 15 tys. zł lub więcej. W takim przypadku nie ma też możliwości rozliczania podatku VAT. Co więcej, wszelkie operacje finansowe musiałyby być rozliczane gotówką i dotyczyć wyłącznie nielicznych, wskazanych w przepisach, towarów.
Ponadto istnieje jeszcze jeden powód, o którym trzeba pamiętać. Jest nim wiarygodność przedsiębiorstwa. Ze względu na fakt, że obecnie korzystanie z konta firmowego to powszechna praktyka, nie sposób wyobrazić sobie, by ktokolwiek uczciwy zdecydował się na prowadzenie interesów z osobą, która chce rozliczać się poza oficjalnym obiegiem pieniądza. Przy założeniu, że tak jednak by się stało, obaj partnerzy biznesowi prędzej czy później zwróciliby na siebie uwagę administracji skarbowej.
Gdzie porównać oferty kont dla spółek?
Skoro założenie konta dla spółki z o.o. to kluczowy aspekt prowadzenia działalności, trzeba wybrać jak najkorzystniejsze. Oznacza to, że konieczne będzie przede wszystkim samo znalezienie banku oferującego możliwość prowadzenia takiego rachunku. Nie ma ich znów tak wiele, przez co właściciele takich firm mają nieco ograniczone pole manewru względem osób mających mikrofirmę. Oprócz tego w podjęciu decyzji należy uwzględnić koszty takie jak:
- wysokość opłat za utrzymanie konta;
- kwotę za korzystanie z karty płatniczej;
- prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów;
- ewentualne bonusy finansowe oferowane przez bank.
Pełny przegląd ofert kont dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością znajduje się na stronie https://www.bankier.pl/smart/konta-dla-spolek. Portal Bankier to na bieżąco aktualizowany ranking różnego typu produktów finansowych, co ułatwia wybór najkorzystniejszego z nich. Dodatkowo wszystkie potrzebne informacje bardzo łatwo odszukać. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ wiele z pozoru atrakcyjnych elementów ofert w rzeczywistości wiąże się ze spełnieniem pewnych wymogów. Zdarza się też, że niskie początkowo koszty korzystania z rachunku po pewnym czasie rosną.
Opłaty za utrzymanie konta dla spółki z o.o.
Jednym z przykładów są opłaty za utrzymywanie rachunku przez bank. Wiele z nich zachęca klientów bezpłatnym prowadzeniem konta, nie informując, że jest ono darmowe tylko przez np. rok lub dwa lata. Co więcej, czasem ten zerowy koszt pozostaje uzależniony od tego, czy właściciel spółki zdąży podpisać umowę przed upływem okresu trwania promocji. Na szczęście, gdy przyjdzie już płacić za prowadzenie rachunku, nie będzie to duża suma.
Koszt korzystania z firmowej karty płatniczej
Podobna zależność zachodzi w przypadku wydatków ponoszonych z tytułu korzystania karty firmowej. Zwykle za jej posiadanie bank odprowadza co miesiąc z konta firmowego niewielką sumę, np. 10 zł. By do tego nie doszło, czasem wystarczy dokonać transakcji na kwotę kilkuset złotych.
Część banków uzależnia swój zysk jednak nie od tego, ale od wybranego przez przedsiębiorcę planu. Innymi słowy, w ramach oferty dostępnych jest kilka jej wariantów. Różnić je może choćby wysokość prowizji za transakcje międzynarodowe, maksymalna liczba pracowników, którzy mogą otrzymać służbowe karty płatnicze czy też możliwość dywersyfikowania uprawnień do dokonywania transakcji przez poszczególnych członków zespołu.
Pozostałe prowizje i bonusy
Ostatnim rodzajem opłat za korzystanie z firmowego rachunku są prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów. Na szczęście ich wysokość przeważnie wynosi tylko kilka złotych za jedną transakcję. Tak znikomy zysk dla banku powoduje, że bardzo wiele z nich rezygnuje z pobierania tych symbolicznych kwot bez stawiania klientom żadnych dodatkowych warunków.
Dobrą informacją dla przedsiębiorców jest możliwość osiągnięcia dodatkowych korzyści finansowych. Jak zyskać kilkaset lub więcej złotych? Wystarczy wejść na stronę porównywarki ofert kont dla spółek Bankier i kliknąć znak zapytania znajdujący się przy sekcji Bonus. Pojawia się wtedy panel ze szczegółowymi warunkami promocji, którymi mogą być profity za np.:
- otwarcie konta w danym banku;
- zamówienie terminala płatniczego;
- podpisanie umowy o leasing sprzętu lub pojazdów;
- zawarcie umowy kredytowej;
- wybór danej karty płatniczej.
Przed podpisaniem umowy z konkretnym bankiem trzeba jeszcze pamiętać, że nie zawsze przedsiębiorcom udaje się zdobyć całą premię. W szczególności dotyczy to ofert z dużym bonusem finansowym. Co jest tego powodem? Dla przykładu w warunkach oferty mogą znaleźć się zapisy rozdzielające wypłatę środków na kilka miesięcy. Oprócz tego istnieją sumy, które banki przyznają tylko raz, najczęściej krótko po założeniu konta. Z tych przyczyn warto zastanowić się, czy korzystniejsza nie okaże się oferta bez bonusów, ale też z niskimi lub zerowymi opłatami za pozostałe usługi.