Prawo budowlane wymaga, żeby miejsca zamieszkania i przebywania ludzi były przede wszystkim odpowiednio zabezpieczone m.in. przed zagrożeniem związanych z pożarem oraz dymem i toksycznymi gazami powstającymi w jego trakcie. Aby sprostać tym przepisom, inwestorzy wykorzystują np. klapy oddymiające – jedno z najpopularniejszych rozwiązań technologicznych w budynkach, które muszą być wyposażone w systemy oddymiania. Kiedy należy je stosować?
Dlaczego należy stosować systemy oddymiania?
Systemy oddymiania klatek schodowych, w których klapy dymowe są zazwyczaj jednym z kluczowych elementów, muszą znaleźć się w niektórych budynkach, aby spełnić przepisy:
- Prawa budowlanego (ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.) – wymaga zapewnienia możliwości przetrwania i bezpiecznej ewakuacji mieszkańców oraz pracy ekip ratowniczych w razie pojawienia się niebezpiecznej sytuacji,
- Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – zawiera wytyczne dotyczące technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego.
W jakich budynkach należy stosować system oddymiania?
Systemy oddymiania należy zastosować w budynkach niskich ze strefą przeciwpożarową ZL II oraz średniowysokich ze strefą ZL I, II, III lub V. Skróty te oznaczają:
- ZL I – budynki użyteczności publicznej z pomieszczeniami, w których może przebywać więcej niż 50 osób (oprócz personelu), oprócz budynków przeznaczonych dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się (np. kino, centrum handlowe, teatr),
- ZL II – budynki dla osób z ograniczonymi możliwościami przemieszczania się, czyli chorymi, niepełnosprawnymi i dziećmi (np. żłobek, przedszkole, szpital, dom opieki),
- ZL III – wszystkie budynki użyteczności publicznej, które nie zaliczają się do grupy ZL I i ZL II (np. apteka, bank, restauracja),
- ZL IV – budynki mieszkalne,
- ZL V – wszystkie, które nie klasyfikują się do żadnej z powyższych grup (np. hotele, pensjonaty).
W budynkach wysokich i wysokościowych sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ muszą mieć jedną lub dwie klatki schodowe z przedsionkami przeciwpożarowymi. Poza tym często zdarza się, że w jednym budynku istnieje więcej niż jeden rodzaj stref ZL, np. blok mieszkalny, w którym w lokalach na parterze jest apteka i przedszkole – to aż 3 strefy ZL (ZL II, III i IV). Każda część takiego budynku musi spełnić odpowiednie przepisy przeciwpożarowe.
Klapy oddymiające – ważna część systemu oddymiania
Choć z przepisów nie wynika wprost, że w danym budynku należy zastosować klapy oddymiające, to właśnie one są najczęściej wybierane w przypadku grawitacyjnych systemów oddymiania i pozwalają na spełnienie wymogów prawnych. Jeszcze lepsze efekty zapewniają systemy oddymiania ze wspomaganym nawiewem mechanicznym, a tam, gdzie mniej zaawansowane technologie się nie sprawdzają, montuje się oddymiane oparte na różnicowaniu ciśnienia.
Systemy grawitacyjne wykorzystują naturalne zjawisko unoszenia gorących gazów, czyli konwekcję. Odpowiednie otwory wylotowe sprawiają, że dym i gazy wydostają się na zewnątrz budynku. Klapy dymowe, które automatycznie otwierają się po wykryciu zagrożenia pożarowego, zabezpieczają drogi ewakuacyjne przed zadymieniem, dzięki czemu osoby przebywające w strefie pożaru mogą bezpiecznie opuścić budynek, a ekipy ratownicze – przeprowadzić akcję gaśniczą. Urządzenia te są również użyteczne na co dzień, ponieważ mogą pełnić funkcję świetlików dachowych albo wyłazów. Co ważne, można je montować na dachach o kącie nachylenia do 10°.
Chcąc zastosować to rozwiązanie — zobacz najpierw, co ma do zaoferowania rekomendowany i profesjonalny producent klap dymowych.