Eksperci szacują, że ponad połowa transakcji finansowych w Polsce odbywa się w sposób bezgotówkowy. Chętniej płacimy kartą bankową niż gotówkową, a także więcej zakupów robimy przez internet, co przyczynia się do realizowania płatności online. Polska jest jednym z krajów przodujących w zakresie płatności bezgotówkowych, co pokazuje choćby częstotliwość używania kart płatniczych, jak i systemów do płatności online. Jakich zmian możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości?
Konsumenci dokonują coraz więcej płatności zbliżeniowych
Płatności kartą można podzielić na płatności zbliżeniowe, gdzie wystarczy przyłożyć kartę do urządzenia, jak i na płatności tradycyjne, gdzie kartę trzeba autoryzować w terminalu. Te pierwsze cieszą się większą popularnością, ponieważ do zatwierdzenia transakcji nie trzeba podawać kodu PIN karty. Obecnie limitem płatności bezgotówkowych jest kwota 100 PLN, natomiast ilość transakcji może być ustalona różnie, ponieważ o tym decyduje bank wydający kartę.
Zwiększenie limitu z 50 na 100 PLN w marcu 2020 roku spowodowało, że aż 94% transakcji spośród wszystkich transakcji kartą w sklepach stacjonarnych było dokonywanych zbliżeniowo bez podawania PIN, o czym mówi Raport o kartach płatniczych za III kwartał 2020 r. przygotowany przez NBP. Klienci chętniej płacą więc kartą, bo jest to szybkie i wygodne. A co z przedsiębiorcami? Dzięki takiej zmianie sprzedawcy mogą korzystać z tzw. SoftPosów, które są po prostu tańsze w utrzymaniu, ponieważ działają jak aplikacja na urządzeniu mobilnym. Dalsze podnoszenie limitu mogłoby sprawić, że coraz większa ilość sklepów mogłaby bazować na SoftPosach zamiast tradycyjnych terminalach.
Karta wirtualna – czym różni się od tradycyjnej?
Jednym z trendów jest korzystanie z wirtualnego odpowiednika karty. O rodzajach kart można poczytać tutaj: https://plac-karta.pl/, jednakże warto wiedzieć, że posiadając aplikację mobilną banku lub też aplikację do obsługi kart prepaid, można uruchomić kartę wirtualną. Czym ona się różni od standardowych kart?
Karta wirtualna nie jest wydawana w formie fizycznej, a jednak można z niej korzystać jak z tradycyjnej karty. Można ją znaleźć w aplikacji bankowości mobilnej, dlatego do jej obsługi potrzebny jest np. smartfon czy tablet. Tak samo jak fizyczna karta ma nadany numer karty i kod CVV, a także ma datę ważności. Znajdziemy na niej również nasze imię i nazwisko. Można więc korzystać z niej choćby do zakupów przez internet, gdzie do płatności należy podać te dane. Aczkolwiek wykorzystując moduł NFC w urządzeniu mobilnym, można też skorzystać z tego urządzenia, aby zapłacić kartą wirtualną w fizycznym sklepie. Co ciekawe, karty wirtualne mogą być jednorazowe lub wielokrotnego użytku.
Korzystając z karty wirtualnej, klient nie musi nosić przy sobie wielu kart. Musi posiadać jedynie urządzenie z modułem NFC, jeśli chce dokonać płatności w fizycznym punkcie. Taka płatność jest tak samo bezpieczna dla klienta i przedsiębiorcy, jak płatność kartą fizyczną, a korzystanie z kart wirtualnych jednorazowych jest świetnym rozwiązaniem, gdy obawiamy się kradzieży danych lub pierwszy raz dokonujemy zakupów i nie mamy pewności co do rzetelności sprzedawcy.
Do sklepu ze smartfonem
Płatności bezgotówkowe to nie tylko płatność kartą fizyczną czy kartą w formie wirtualnej. Bardzo chętnie wykorzystywane są też płatności kodem BLIK. Według danych Polskiego Standardu Płatności w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku transakcji BLIK-iem było ponad miliard! Krótki kod wpisujemy podczas dokonywania płatności online, jak i w sklepach fizycznych. Dla konsumentów jest to szybki sposób opłacenia zakupów, a dla firm sposób na uzyskanie natychmiastowej płatności.
E-commerce, udostępniając możliwość płacenia w ten sposób, zyskało wielu nowych klientów, a z drugiej strony środki za dokonane zakupy trafiają na konto przedsiębiorcy natychmiast. Nie trzeba też sprawdzać przelewów, aby wiedzieć, czy dany klient opłacił już zakup. Korzystanie z kodów zamiast karty czy przelewu jest dla obu stron wygodniejsze.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła
- https://www.mastercard.com/news/europe/pl-pl/centrum-prasowe/aktualnosci/pl-pl/2021/marzec/mastercard-70-transakcji-karta-nie-przekracza-100-pln-nie-wymagaja-potwierdzenia-kodem-pin/
- https://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor
- https://blik.com/ponad-1-miliard-transakcji-blikiem-w-niespelna-rok