Efektywne wykorzystanie energii w przemyśle wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Jednym z nich jest kocioł odzysknicowy. Na czym opiera się jego budowa i jak działa? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Czym są kotły odzysknicowe?
To urządzenie, które bywa również określane jako kocioł odzyskowy, a wyróżnia je to, że pozwala na wykorzystanie spalin w celu wytworzenia pary wodnej. Ta z kolei może znaleźć zastosowanie w realizacji dalszych procesów technologicznych.
Kotły odzysknicowe umożliwiają więc użycie energii cieplnej spalin, które w przeciwnym razie byłyby wyemitowane do otoczenia. W związku z tym, zwłaszcza w środowisku przemysłowym, są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem mającym na celu ograniczenie strat energii, uzyskanie większej niezależności energetycznej i oczywiście dużych oszczędności finansowych.
Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia ochrony środowiska. Wykorzystanie ciepła odpadowego to praktyka zgodna z interesem ekosystemów, które w przeciwnym wypadku byłyby w znacznie większym stopniu obciążone.
Wybór kotłów odzysknicowych: postaw na sprawdzone rozwiązania
Na co zwrócić uwagę, wybierając kocioł odzysknicowy? Parametry urządzenia odgrywają oczywiście kluczową rolę. Warto zweryfikować jego wydajność, dopuszczalne ciśnienie, maksymalną temperaturę spalin czy ich maksymalną i minimalną ilość.
Istotną rolę może odgrywać także paliwo wykorzystywane do produkcji spalin wykorzystywanych do odzysku energii. Jakie są możliwości tych zaawansowanych urządzeń? Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji o kotle odzysknicowym Bosch, o którym więcej przeczytasz tutaj: https://bosch-industrial.pl/kotly-przemyslowe/kociol-odzysknicowy/.
Co zyskujesz?
- Bezpieczeństwo: wykorzystane rozwiązania odpowiednio zabezpieczają instalację oraz pracowników obsługujących kotły odzysknicowe. Urządzenie posiada certyfikat zgodności z dyrektywą ciśnieniową PED.
- Możliwość zastosowania zintegrowanego ekonomizera, który pozwala uzyskać jeszcze wyższą wydajność.
- Prostszą instalację, wdrożenie i uruchomienie, którą zapewnia system oparty na modułach i zaawansowany układ sterowania.
- Idealne rozwiązanie w kogeneracji: kocioł odzysknicowy świetnie sprawdzi się w połączeniu z modułem kogeneracyjnym.
Zalety kotłów odzysknicowych
Kotły odzysknicowe idealnie uzupełniają koncepcje energetyczne. Mogą znacząco zwiększyć potencjał wielu zakładów. Do ich największych zalet należą:
- Oszczędność energii i kosztów: urządzenia pozwalają na efektywne odzyskiwanie ciepła, które w przeciwnym razie byłoby tracone. To zwiększa wydajność energetyczną i w oczywisty sposób przekłada się także na obniżone koszty.
- Redukcja emisji gazów cieplarnianych: kotły odzysknicowe pozwalają na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza. Tym samym przyczyniają się do walki ze zmianami klimatycznymi i ułatwiają sprostanie wyśrubowanym normom.
- Wyższa wydajność układu: poprzez wykorzystanie ciepła odpadowego z procesów przemysłowych, kotły tego typu umożliwiają zwiększenie efektywności i potencjału systemów.
- Wsparcie zrównoważonej produkcji: nowoczesne urządzenia pozwalają na zrównoważoną produkcję energii w przemyśle i umożliwiają integrację z inteligentnymi rozwiązaniami.
Kocioł odzysknicowy – budowa kotła
Budowa kotła odzysknicowego jest dość prosta. Z jednej strony wprowadzane są gorące strumienie spalin. Funkcję zastępnika ciepła pełni natomiast wymiennik płaszczowo-rurowy. Poza tym zamontowany jest również moduł obejściowy, który umożliwia ominięcie kotła, jeżeli aktualnie nie jest odbierana para. Pozwala to na ciągłe działanie źródła ciepła i łatwe sterowanie całym układem.