Konto bankowe wydaje się w dzisiejszych czasach niezbędne do bezproblemowego funkcjonowania w świecie. To dzięki niemu da się płacić kartą czy chronić oszczędności. Czasami problematyczny staje się wybór banku, w jakim powinno się otworzyć rachunek. Jak wybrać najlepszą placówkę?
Konto w banku – dlaczego warto je mieć?
Konto osobiste to inaczej ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który da się otworzyć w każdym banku. Służy do przechowywania swoich pieniędzy w bezpiecznym miejscu, a także umożliwia wykonywanie transakcji bezgotówkowych w sklepach czy wysyłanie przelewów. To dzięki niemu da się płacić online za zakupy i dysponować kartą czy płatnościami na telefon.
Na konto bankowe otrzymuje się wynagrodzenia z pracy, renty, emerytury czy inne świadczenia. Dzięki bankowości internetowej wolno obserwować swoje fundusze poprzez aplikację mobilną czy witrynę przeglądarki. Systemy pozwalają na śledzenie celów swoich wydatków, co umożliwia kontrolowanie i lepsze zarządzanie pieniędzmi.
Warto mieć konto osobiste, ponieważ to najbezpieczniejszy sposób na odkładanie środków. Systemy bankowe są gwarancją bezpieczeństwa pieniędzy i ochraniają je np. przed kradzieżą czy fizycznym zniszczeniem. Rachunek jest bardzo prosty w założeniu i łatwy w obsłudze.
Gdy ma się konto w banku, nie traci się dostępu do gotówki. Wystarczy za pomocą karty skorzystać z bankomatu, aby wybrać dowolną wartość banknotów. Dzięki temu da się płacić np. na straganach, na których sprzedawcy nie dysponują terminalami. System działa też w druga stronę i za pomocą wpłatomatów można dołożyć sobie pieniądze do konta.
Sporą zaletą konta bankowego jest to, że pozwala na stworzenie Profilu Zaufanego. Dzięki temu da się podpisywać ważne dokumenty online, a także korzystać z rządowych stron dotyczących rozliczeń podatkowych czy zdrowia. ROR ułatwia codzienne funkcjonowanie we współczesnym świecie.
Jak znaleźć bank dla siebie?
Aby znaleźć najlepszą ofertę na konto osobiste dla siebie, można skorzystać np. z internetowego rankingu rachunków. Zestawienia takie powstają na podstawie najważniejszych punktów, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Dzięki temu klient szybko trafia na propozycję najkorzystniejszą finansowo. Wiele porad dotyczących wyboru konta dla siebie znajduje się w artykule na stronie https://www.cashless.pl/13129-gdzie-najbardziej-oplaca-sie-zalozyc-konto-bankowe.
W najpopularniejszych rankingach wyszczególnia się takie kwestie jak:
- opłata za prowadzenie konta;
- koszt utrzymania karty;
- cena wypłat z bankomatów;
- wysokość bonusu.
Konto bankowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Kiedy wybiera się konto osobiste, głównym czynnikiem decydującym powinny być opłaty za utrzymanie rachunku. Niektóre placówki wymagają od klientów uiszczania kosztów za samo założenie ROR-u, przy czym należy pamiętać, że najczęściej wszystkie opłaty związane z usługą można w jakiś sposób zniwelować.
Placówki stawiają bowiem warunki, które trzeba spełnić, żeby uniknąć opłat za prowadzenie konta. Tak samo sprawa wygląda w kwestii kosztów utrzymania karty lub wypłat z bankomatów. Choć opłaty i tak są niewielkie, to warto w łatwy sposób sprowadzić je do zera. Banki często usuwają je wskutek:
- wykonania odpowiedniej liczby przelewów w ciągu miesiąca;
- korzystania z przelewów na telefon;
- uzyskania wpływów o określonej wysokości.
Zanim podpisze się umowę z bankiem, należy zatem zapoznać się z opłatami i warunkami zwolnienia z nich, aby dopasować do siebie te, które najłatwiej będzie spełnić. Czasami konieczne jest skorzystanie z bankowości mobilnej, co będzie proste szczególnie dla przedstawicieli młodszych pokoleń, którzy chętnie czepią z takich rozwiązań.
Klienci banków powinni zwrócić uwagę również na bonusy, jakie placówki oferują im za dołączenie. Zazwyczaj kwoty te sięgają kilkuset złotych i mają przekonywać do konkretnej oferty. Nie są to jednak pieniądze wypłacane ot tak. Aby je uzyskać, również trzeba spełnić pewne wymagania. Podobnie jak w przypadku zwolnień z opłat za prowadzenie konta są to nietrudne zadania.
Warunki często dotyczą zalogowania się do aplikacji bankowej na swoim telefonie, uzyskiwania określonych wpływów, płacenia kartą debetową czy założenia rachunku w konkretny sposób. Ostatnia opcja odnosi się do nowoczesnych technologii, ponieważ niektóre placówki wypłacają premię za uruchomienie ROR-u przez internet za pomocą selfie.
Konto dla firm – czym jest?
Konto osobiste może założyć sobie każdy, kto ukończył 18. rok życia. Zajmuje to tylko chwilę niezależnie od tego, czy robi się to w oddziale, czy zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Służy ono to przechowywania swoich pieniędzy i dysponowania nimi. W przypadku przedsiębiorców poleca się uruchomienie ROR-u dla firm.
Konto firmowe pozwala odizolować finanse prywatne od pieniędzy biznesowych. To układ pozwalający na zachowanie porządku w sprawach rozliczeniowych. Z takiego rachunku powinien korzystać każdy przedsiębiorca, mimo że obowiązek posiadania ROR-u mają tylko ci osiągający określony miesięczny ruch finansowy w przelewach.
Do konta firmowego również można przypisać karty płatnicze, co pozwala na rozdysponowanie ich wszystkim upoważnionym pracownikom. Z takiego rachunku wolno rozliczać się z urzędem skarbowym i ZUS-em. Osobne konto dla firmy ułatwia również prowadzenie księgowości.
Czy dzieci mogą mieć swoje konto w banku?
Tylko osoby pełnoletnie mogą założyć sobie konto w banku na własny użytek bez konieczności dodatkowych formalności. Młodzież od 13. roku życia również ma prawo mieć swój rachunek, ale potrzebuje do tego zgody rodzica lub opiekuna. Niektóre funkcje da się ograniczyć, ale dziecko ma opcję płacenia kartą w sklepach i uczy się dysponowania środkami.
W niektórych placówkach da się uruchomić konto nawet młodszym dzieciom, ale wtedy tak naprawdę wciąż rodzic ma pełną kontrolę nad tym, co dzieje się na rachunku. Taki ROR może pełnić funkcję wychowawczą, aby pokazywać dzieciom od najmłodszych lat, jak oszczędzać środki i dysponować nimi w odpowiedzialny sposób.