Jak wybrać idealną drukarkę do domowego biura?

Jak wybrać idealną drukarkę do domowego biura?

Drukarka to urządzenie niezbędne w każdym domowym biurze. Dzięki niej możesz wydrukować dokumenty, zdjęcia oraz inne materiały, których potrzebujesz. Duży wybór modeli dostępnych na rynku sprawia, że znalezienie sprzętu odpowiadającego Twoim potrzebom wcale nie jest takie proste. Zanim kupisz konkretną drukarkę, dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje urządzeń, a także, na które parametry trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Drukarka w domu — co musisz wiedzieć?

Zakup drukarki do domowego biura to świetne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze oraz czas. Dzięki niej będziesz mógł samodzielnie drukować materiały bez konieczności wizyty w punkcie ksero. Urządzenie to znacząco ułatwi Twoją codzienną pracę. Aby jednak tak się stało, to niezbędny jest wybór odpowiedniego modelu, który będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Na rynku znajdziesz dwa rodzaje drukarek:

  • atramentowe,
  • laserowe.

Mimo że spełniają taką samą funkcję, to różnią się sposobem działania. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ich temat, a także wady oraz zalety każdego z tych urządzeń.

Drukarka atramentowa — czym się charakteryzuje?

Są to zdecydowanie najpopularniejsze urządzenia drukujące. Duży wybór modeli sprawia, że ich cena nie jest wygórowana. Zakup takiej drukarki to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce przede wszystkim drukować materiały w kolorze. Jeśli więc nie potrzebujesz dużej ilości dokumentów tekstowych, to wybierz model atramentowy.

Musisz jednak mieć na uwadze to, że tusze dość szybko się zużywają, zwłaszcza jeśli często korzystasz urządzenia. Niezbędna będzie ich systematyczna wymiana. Koszty eksploatacji takiej drukarki są więc wyższe niż w przypadku modelu laserowego. W zamian otrzymasz natomiast kolorowe wydruki o intensywnych i nasyconych barwach.

Co wyróżnia drukarki laserowe?

Modele laserowe zapewniają wysoką jakość wydruków monochromatycznych i kolorowych. Ich zakup to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybko i wydajnie pracujących urządzeń. Są one w stanie wydrukować więcej stron w krótszym czasie w porównaniu z drukarkami atramentowymi. Ich zakup wiąże się jednak z większym wydatkiem.

Materiałami eksploatacyjnymi, które wymagają regularnej wymiany, są tonery. Ich cena jest najczęściej niższa niż tuszy. Jeśli więc drukujesz głównie dokumenty tekstowe bez zdjęć czy kolorowych grafik, to postaw na model laserowy. Do tego zazwyczaj tonery są wydajniejsze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki do domu?

Technologia wydruku to nie jedyny parametr, jaki musisz wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia drukującego. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zweryfikuj także:

  • rozdzielczość wydruku — jest to szczególnie istotne w przypadku modeli atramentowych,
  • szybkość wydruku — od niego zależy, ile stron uda Ci się wydrukować w ciągu minuty,
  • format wydruku — jeśli planujesz przygotowywanie także innych materiałów niż te w rozmiarze A4,
  • pojemność podajnika — określa, ile kartek papieru możesz w nim jednorazowo umieścić.

Te parametry mają duży wpływ na komfort korzystania z urządzenia. Warto także sprawdzić z wyprzedzeniem, ile kosztują materiały eksploatacyjne do modelu, na który chcesz się zdecydować. Dzięki temu dowiesz się, z jakimi wydatkami będziesz musiał się liczyć. Oryginalne tusze oraz tonery mogą być bardzo drogie. Świetnym rozwiązaniem jest więc wybór zamienników, które sprawdzają się tak samo dobrze. Trzeba jednak postawić na produkty od sprawdzonych firm. Tylko wtedy będą one wydajne oraz bezpieczne dla Twojej drukarki.

Zastanawiasz się, czy warto kupić bardzo tanie urządzenie z promocji? Zanim to zrobisz, zorientuj się, jakimi opiniami się cieszy ono wśród innych użytkowników. Może bowiem okazać się, że niska cena, która przyciągnęła Twoją uwagę, wiąże się ze słabymi parametrami pracy. Taka drukarka może zużywać dużo tuszu czy tonera, przez będziesz musiał często kupować materiały eksploatacyjne. Nierzadko więc lepiej postawić na droższy, ale niezawodny model, który będzie tańszy w użytkowaniu.

Wybór odpowiedniej drukarki to nie lada wyzwanie. Jeśli jednak będziesz wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę, podjęcie właściwej decyzji z pewnością będzie łatwiejsze. Po tanie zamienniki tuszy oraz tonerów do drukarek zapraszamy na stronę dodrukarki.pl.