Automatyzacja procesów w firmie często umożliwia pracownikom ogromną oszczędność czasu. Wdrożenie systemu obiegu faktur pozwala przedsiębiorstwom znacznie usprawnić wprowadzanie faktur elektronicznych i papierowych, co zwiększa efektywność organizacji. Jak jednak w praktyce wygląda pobieranie dokumentów oraz z jakich źródeł mogą być one importowane?
Wprowadzanie faktur elektronicznych i papierowych do systemu – sposoby
Każda firma, której zależy na sprawnym funkcjonowaniu, powinna zdawać sobie sprawę z tego, jakie procesy wymagają optymalizacji. Niektóre zadania pochłaniają dużo czasu pracowników, a ich automatyzacja jest bardzo łatwa. Przykładem może być ręczne wprowadzanie faktur papierowych i elektronicznych do systemu. Na to zadanie marnowany jest nie tylko cenny czas zatrudnionych osób, ale także ich kompetencje. Wykwalifikowani pracownicy zamiast wprowadzaniem faktur mogliby zająć się innymi rzeczami. Wdrożenie systemu obiegu faktur do firmy pozwoliłoby na znaczną optymalizację tego procesu – umożliwiłoby bowiem automatyzację pobierania danych z różnych źródeł. Jak jednak wygląda to w praktyce?
System obiegu faktur to narzędzie, dzięki któremu możliwe jest wprowadzanie faktur elektronicznych i papierowych na kilka różnych sposobów. Dane mogą być bowiem pobierane z trzech źródeł, takich jak:
- Dysk lokalny – papierowe faktury mogą zostać zeskanowane i umieszczone w wyznaczonym folderze. Pliki mogą być zapisane zarówno w formacie PDF, jak i jako zdjęcie – system obiegu faktur jest bowiem często wyposażony w narzędzie OCR, które umożliwia optyczne rozpoznawanie znaków. Po wskazaniu wybranego folderu, system sam pobiera dane i umieszcza je w formularzu faktury. Rozwiązanie to bardzo ułatwia pracę, ale trzeba pamiętać, że ma także pewne ograniczenia. Zdarza się bowiem, że niektóre znaki są rozpoznane niepoprawnie – zawsze konieczne jest więc sprawdzenie pobranych danych. Sama weryfikacja jest jednak i tak znacznie szybsza, niż ręczne wprowadzanie faktur papierowych.
- Adres e-mail – dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu faktury wysyłane na skrzynkę pocztową firmy nie muszą być ręcznie pobierane. System obiegu faktur może samodzielnie importować dokumenty i umożliwiać ich łatwiejsze przetwarzanie.
- Inny system (na przykład ERP) – firmy często wykorzystują w swojej pracy kilka różnych systemów. Ich integracja nie tylko zwiększy wygodę pracy, ale także zoptymalizuje wiele procesów. Odpowiednie oprogramowanie umożliwi między innymi automatyczne pobieranie faktur z innych systemów, co pozwoli na znaczną oszczędność czasu.
Jak wdrożenie systemu obiegu faktur może pomóc firmie?
Automatyzacja procesów w firmie zapewnia wiele korzyści i pozwala na realne zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa. Wdrożenie systemu obiegu faktur eliminuje konieczność ręcznego wykonywania tego bardzo czasochłonnego zadania. Jakie jeszcze korzyści może to przynieść firmie?
Przede wszystkim wybór odpowiedniego oprogramowania pozwoli na usprawnienie nie tylko samego procesu wprowadzania faktur, ale także innych etapów ich obiegu. Łatwiejsza będzie bowiem rejestracja, akceptacja i dekretacja dokumentów oraz ich wyszukiwanie. Narzędzie to poprawi także wygodę pracy – funkcje nadawania ról i dostępów zapewnią, że wgląd do faktur będą miały tylko uprawnione osoby. Wdrożenie systemu obiegu faktur to również znaczne ułatwienie dla firm, które pracują zdalnie. Dostęp do wszystkich dokumentów jest bowiem możliwy nie tylko z biura, ale także z każdego innego miejsca.
Jak więc widać automatyzacja procesów takich jak wprowadzanie faktur elektronicznych i papierowych daje firmom ogromne korzyści. Przedsiębiorstwa, którym zależy na swojej pozycji na rynku, nie powinny ich ignorować – to między innymi dzięki takim innowacjom jest bowiem możliwy dalszy rozwój.