Jak bezpiecznie przechowywać bitcoiny: Portfele cyfrowe i ich rodzaje

Jak bezpiecznie przechowywać bitcoiny: Portfele cyfrowe i ich rodzaje

Portfele do krypto to nośniki, które ułatwiają przechowywanie kryptowalut

Jak bezpiecznie przechowywać bitcoiny? Portfele cyfrowe i ich rodzaje

Kryptowaluty są często określane również jako waluty wirtualne. Taka nazwa nie wzięła się znikąd, ponieważ w praktyce obrót kryptowalutami odbywa się właśnie w formie cyfrowej. Nie ma tu miejsca na papierowe pieniądze.

Jeśli chodzi o używanie kryptowalut, to konieczne jest również sprawne ich przechowywanie. W jaki sposób można to zrobić? Rozwiązanie jest bardzo proste: portfel kryptowalutowy. Jakie ą rodzaje portfeli cyfrowych? Zostań z nami i przeczytaj ten tekst, a poznasz odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Do dzieła!

Portfel kryptowalutowy, czyli prosty sposób na przechowywanie walut wirtualnych

Portfel kryptowalutowy to konto cyfrowe, z wykorzystaniem którego możliwe staje się korzystanie z jego wirtualnej waluty w punkcie akceptującym kryptowaluty. W pewnym sensie możemy taki portfel cyfrowy porównać do… przenośnego pendrive’a USB, na którym przechowujemy dane. Taka jest właśnie idea portfela cyfrowego — zapewnienie łatwego dostępu do zgromadzonych danych wirtualnych.

Rynek ten mocno się rozwija i jest różnorodny, ale możemy wyróżnić dwa główne rodzaje portfeli do kryptowalut. Przedstawiamy Ci je poniżej:

  • hot wallet,
  • cold wallet.

Czym charakteryzuje się każdy z nich? Już spieszymy z odpowiedzią.

Hot wallets to portfele online, które charakteryzują się przede wszystkim wygodą. Dzieje się tak, ponieważ zapewniają one łatwy dostęp do zgromadzonych Bitcoinów czy innych walut wirtualnych. Przez hot wallets rozumiemy zazwyczaj aplikacje instalowane na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety), a także laptopach i urządzeniach stacjonarnych.

Choć wygodne (dzięki temu można będzie szybko i łatwo sprzedać krypto, gdy zobaczymy np. na https://exmo.com/pl/price-bitcoin, że kurs jest atrakcyjny), gorące portfele mają jednak pewną słabość: stałe połączenie z internetem (a przynajmniej połączenie w czasie, gdy za pomocą np. smartfona logujemy się do sieci). Takie rozwiązanie stwarza ryzyko włamania oraz kradzieży środków przez cyberprzestępców.

Przeciwieństwem wyżej wymienionych są cold wallets, czyli zimne portfele do kryptowalut. Pod tym pojęciem rozumie się wszystkie portfele, w przypadku których działanie opiera się na braku bieżącego dostępu do internetu. A zatem, można je podsumować bardzo zwięźle: mniejsza wygoda w zamian za większy poziom bezpieczeństwa.

Oczywiście, cyfrowy portfel do kryptowalut jest dostępny w wielu postaciach, a przedstawiony przez nas podział na hot wallets oraz cold wallets to dość ogólne podejście. W rzeczywistości mamy do dyspozycji takie portfele, które różnią się między sobą również pod kątem:

  • poziomu bezpieczeństwa,
  • maksymalnego dopuszczalnego wolumenu waluty,

Tak czy inaczej, duża część dostępnych na rynku portfeli cyfrowych krypto pozwala na przechowywanie walut wirtualnych, które zostały kupione np. na https://exmo.com/pl/buy-bitcoin

Wszystkie spośród portfeli do kryptowalut łączy jeden wspólny element: mają one za zadanie ułatwić obrót oraz przechowywanie krypto.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze