Z wiatraków korzystamy przede wszystkim latem w najbardziej upalne dni. Te urządzenia pobierają całkiem niewiele prądu, a potrafią dosyć skutecznie odświeżyć powietrze w niewielkim pomieszczeniu. Sprawdźmy, ile zapłacimy za korzystanie z wiatraka oraz ile prądu pobiera to urządzenie.
Ile prądu zużywa stojący wiatrak (wentylator)?
Przeciętniej wielkości stojący wiatrak ma moc 60 W. To oznacza, że w ciągu godziny zużyje 0,06 kWh prądu elektrycznego za równowartość ok. 3 groszy. To całkiem niewiele i nic dziwnego, że tak chętnie korzystamy z wiatraków niemal przez całe dnie. Kwestią sporną jest to, czy faktycznie wiatraki schładzają powietrze, ale to już opiszemy poniżej. Zastanówmy się jednak, ile zapłacimy po miesiącu za codzienne korzystanie z wiatraka.
Załóżmy, że wiatrak będzie włączony przez 12 godzin dziennie, a samo urządzenie dysponuje mocą 60 W. To daje nam 720 Wh dziennie i odpowiednio 21,6 kWh po 30 dniach. Przyjmując, że 1 kWh kosztuje 60 groszy, da nam to przybliżony wynik 13 zł (12,96 zł).
Trzeba przyznać, że miesięczny koszt użytkowania wiatraka nie jest zbyt wysoki biorąc pod uwagę to, że pracuje on przez cały dzień. Ktoś może jednak powiedzieć, że wiatrak tylko „mieli” a nie schładza powietrze i dużo lepiej zainwestować w klimatyzator. Czy faktycznie ma rację? W zasadzie i tak, i nie, ale postarajmy się to lepiej wytłumaczyć.
Zobacz również: Ile prądu pobiera czajnik elektryczny? Ile to kosztuje na miesiąc?
Domowy wiatrak czy klimatyzator – co będzie lepsze?
Pora spojrzeć na istotę działania obu tych urządzeń czysto naukowo. Wiatrak owszem „mieli” powietrze, ale pamiętajmy, że jednocześnie zwiększa w niewielkim stopniu jego ciśnienie. A jak wiadomo, wyższe ciśnienie oznacza niższą temperaturę. Nie jest to co prawda mocno odczuwalny skok, ale wystarczy, aby nieco odświeżyć powietrze znajdujące się w pomieszczeniu.
O wiele skuteczniejszym rozwiązaniem jest wspomniany w nagłówku klimatyzator. Niestety koszt zakupu i montażu tego urządzenia jest kilkukrotnie wyższy, niż cena nawet nowego wiatraka. Mowa tu o kwotach rzędu 2-3 tysięcy złotych, podczas gdy cena wiatraka sięga raptem kilkudziesięciu złotych. Klimatyzatory jednak mają ogromną zaletę, a mianowicie odprowadzają z pomieszczenia gorące powietrze, a dostarczają odpowiednio schłodzone. Niestety ma to swoją cenę, ponieważ przeciętny klimatyzator dosyć sporo energii elektrycznej – nawet 2000 Watów! Nawet w trybie ekonomicznym i korzystaniu z niego przez parę godzin dziennie, zapłacimy za to kilkadziesiąt złotych miesięcznie.