Grzyby na ścianach stanowią problem głównie w pomieszczeniach o niedostatecznym ogrzewaniu, dużym wilgotności i słabej wentylacji. Pojawiające się plamy grzyba nie tylko wpływają negatywnie na estetykę wnętrza, ale również stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia domowników ze względu na zanieczyszczone powietrze.
Pleśni, nie wolno lekceważyć. Najlepiej warto zareagować, zanim się pojawi. Jednak ten etap jest przez wiele osób ignorowany. Wiele osób „czeka” na wykwity grzyba i dopiero wówczas przystępuje do działania. Nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Dlatego sprawdź, jak wygląda grzyb na ścianie, jak skutecznie się go pozbyć i jak zapobiec jego ponownemu wystąpieniu.
Jak wygląda grzyb na ścianie?
Skupiska pleśni często przybierają postać ciemnych (czarnych, beżowych lub rudych) plam, które pojawiają się głównie na wilgotnym tynku. W wyniku nadmiernego nasilenia wilgoci tynk może nawet pękać i odchodzić od ściany.
Kiedy pojawi się nieprzyjemny zapach, a nie widzisz od razu pleśni na powierzchniach, warto zbadać trudno dostępne miejsca, takie jak zakamarki za meblami, przestrzenie między kafelkami czy miejsca ukryte pod tapetami. Wnętrza podatne na wilgotność i brak właściwej wentylacji mogą stwarzać idealne warunki dla rozwoju pleśni. Często można ją znaleźć właśnie na tapetach i farbach, które stanowią korzystne podłoże do rozwoju grzyba.
Jak pozbyć się grzyba?
Pierwszym krokiem będzie ocena przyczyny i tynkowanie. Zanim przystąpisz do usuwania pleśni, sprawdź stan techniczny i przyczepność tynku. Jeśli ten odpada, będzie trzeba go usunąć.
W kolejnym etapie zajmij się oczyszczeniem powierzchni. Przy użyciu szorstkiej szczotki o twardych włosach skrupulatnie oczyść ścianę. Upewnij się, że nigdzie nie zostały na niej luźne kawałki tapety lub resztki farby. Przyda się szpachelka lub szczotka druciana, aby pozbyć się grzyba ze spoin pomiędzy cegłami lub pustakami. Następnie odkurz powierzchnię muru.
W trzecim kroku nałóż preparat grzybobójczy. Pamiętaj, że to substancja niebezpieczna, dlatego trzeba zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia. Przestrzegaj zaleceń producenta, co do czasu potrzebnego na działanie producenta.
W ostatnim etapie przychodzi czas na renowację ściany. Jeśli dotychczasowe zniszczenia powierzchni ściany były poważne, to konieczne będzie jej tynkowanie lub malowanie. Wybieraj farby z substancjami pleśniobójczymi.
Jak zapobiegać nawrotowi pleśni?
W celu skutecznej ochrony przed ponownym pojawieniem się grzyba, konieczne jest nie tylko jego usunięcie, ale także wyeliminowanie przyczyn pojawiania się pleśni. Znajdź źródło powstawania wilgoci i „zakręć kurek”. Zadbaj o odpowiednią wentylację lub popraw izolację termiczną. Przydatnym rozwiązaniem są też technologie takie jak np. System AQUAPOL®, który chroni nieruchomość przed niekorzystnym przemieszczaniem się wilgoci w strukturach murów.
Pojawienie się pleśni powinno wiązać się z konkretnymi działaniami, których celem jest pozbycie się problemu. W innym wypadku możesz ucierpieć Ty i Twoi bliscy. Wszystko przez to, że grzyb powoduje bóle głowy, złe samopoczucie i bardzo utrudnia funkcjonowanie alergikom. Jeśli więc wykwit pleśni pojawił się w Twoim mieszkaniu lub piwnicy – nie zwlekaj i zacznij działać!