Praca w magazynie wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Nierzadko przechowywane są w nich materiały niebezpieczne albo łatwopalne oraz poruszają się różnego rodzaju pojazdy. W takich warunkach o wypadek nie trudno, który może skończyć się nie tylko zniszczeniem przechowywanego towaru, ale też poważnym uszczerbkiem na zdrowiu pracownika. Poznaj najczęstsze zagrożenia w pracy magazyniera oraz dowiedz się, jak zwiększyć bezpieczeństwo w takich warunkach.
Zagrożenia w magazynie – co do nich należy?
Niemal każdy zawód na świecie wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji w pracy magazyniera można zaliczyć kontakt z toksycznymi, chemicznymi lub łatwopalnymi materiałami, które powodują uszkodzenia skóry, układu oddechowego lub oczu. Nierzadko przyczyną tego jest brak właściwej identyfikacji tych materiałów. Nieprawidłowe umieszczanie towarów na półkach to kolejne zagrożenie. Nawet jeżeli nie są one potencjalne niebezpieczne mogą prowadzić do wypadków związanych z poślizgnięciem lub utratą równowagi. Towar może spaść z wysokości i spowodować obrażenia u osób znajdujących się w pobliżu – stanowi to o wiele większe zagrożenie, jeżeli pracownicy nie posiada odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak kask czy odzież ochronna. Ponadto, obecność wózków widłowych zwiększa ryzyko kolizji. Natomiast nieodpowiednie zabezpieczenie na schodach, drabinach, platformach czy rusztowaniach może skończyć się upadkiem z wysokości. To jeszcze nie koniec zagrożeń. Podnoszenie ciężkich przedmiotów bez stosowania odpowiednich technik podnoszenia może prowadzić do urazów pleców. Zagrożenia mogą też wystąpić w wyniku uszkodzenia kabli, nieprawidłowego podłączenia urządzeń lub stosowania niesprawnych narzędzi elektrycznych, a praca w głośnym środowisku magazynowym przyczynia się do uszkodzenia słuchu.
Jak zapobiegać wypadkom w magazynach?
Co możesz zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników w miejscu pracy? Podstawą jest odpowiednie szkolenie – zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i korzystania z narzędzi oraz maszyn znajdujących się w ich zasięgu. Wiedza na temat procedur bezpieczeństwa zmniejsza wystąpienie błędów ludzkich. Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest używanie środków ochrony osobistej, czyli tzw. PPE. To specjalne wyposażenie, które pracownicy noszą lub używają, aby chronić siebie przed zagrożeniami zdrowotnymi lub bezpieczeństwa w miejscu pracy. Ich celem jest minimalizowanie ryzyka wystąpienia obrażeń, chorób zawodowych lub uszkodzeń ciała w wyniku wykonywanych obowiązków. Należy do nich między innymi kask, rękawice, odzież ochronna, buty z metalowymi noskami oraz ochraniacze słuchu. W każdym magazynie niezwykle ważne jest zachowywanie porządku. Porozrzucane kartony, bałagan, źle zorganizowane produkty to tylko kilka przykładowych zagrożeń, których można uniknąć. W jaki sposób? Szafy i regały warsztatowe to obowiązkowe elementy bezpiecznego miejsca pracy. Niebezpieczne towary muszą być odpowiednio oznaczone, a w ich bliskim sąsiedztwie powinna znajdować się stanowisko bezpieczeństwa wyposażone w apteczkę pierwszej pomocy oraz natrysk do przemywania oczu.