Bankowość elektroniczna umożliwia korzystanie z produktów i usług oferowanych przez instytucje finansowe z poziomu komputera, tabletu, smartfona z dostępem do internetu czy linii telefonicznej. Jak bezpiecznie używać bankowości elektronicznej, aby bankowanie online było równie bezpieczne, co szybkie i wygodne?
Bankowość elektroniczna diametralnie zmieniła oblicze usług bankowych, zapewniając możliwość wykonywania operacji szybko i wygodnie, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Korzystając z bankowości elektronicznej, możesz bez wychodzenia z domu:
- założyć rachunek osobisty i oszczędnościowy,
- zaciągnąć kredyt lub pożyczkę,
- założyć lokatę terminową,
- sprawdzić stan swoich finansów,
- wykonać przelew,
- ustawić zlecenie stałe,
- zmienić limity wypłat środków z bankomatu czy przelewów,
- skontaktować się z instytucją finansową, np. po to, aby zastrzec kartę kredytową.
Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej – najważniejsze zasady
Każdego dnia instytucje finansowe dokładają wszelkich starań, aby zapewnić użytkownikom pełne bezpieczeństwo środków finansowych i danych osobowych. Warto wiedzieć jednak, że odpowiedzialność za nie ponosi nie tylko bank, ale także sam użytkownik bankowości elektronicznej. Jak bezpiecznie używać bankowości elektronicznej?
- Nie wykonuj przelewów i żadnych innych operacji finansowych, jeśli korzystasz z ogólnodostępnej, niezabezpieczonej sieci internetowej. To prosta droga do narażenia się na atak hakerów i kradzież poufnych danych, np. danych do logowania do konta online.
- Ustaw długie i skomplikowane hasło do bankowości internetowej (im dłuższe i trudniejsze hasło, tym trudniej będzie je złamać) i nie zapisuj go w przeglądarce. Zadbaj o to, aby nie była to oczywista kombinacja – np. ciąg cyfr 1, 2, 3, 4, 5 etc. czy Twoja data urodzenia. Warto także regularnie zmieniać hasło. Nigdy nie zapisuj loginu i hasła, np. na kartce włożonej do portfela, i nikomu ich nie podawaj. Nawet pracownik banku nie ma prawa Cię o nie zapytać. Jeśli tak się stanie, możesz mieć pewność, że masz do czynienia nie z pracownikiem instytucji finansowej, lecz z oszustem, który próbuje wyłudzić dane.
- Ustal limity przelewów i wypłat na rachunku osobistym. Nawet jeśli Twoja karta dostanie się w niepowołane ręce, a oszust wykona transakcje zbliżeniowe (takie są z reguły możliwe bez konieczności podawania numeru PIN), straty nie będą tak dotkliwe. Pamiętaj także, że w przypadku konieczności wykonania operacji na wyższą kwotę w ciągu kilku chwil możesz zmienić limity (np. w aplikacji mobilnej), a po jej wykonaniu – przywrócić je do pierwotnego, „bezpiecznego” stanu.
- Korzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelnienia transakcji. Uwierzytelnienie dwuskładnikowe pozwala instytucji finansowej upewnić się, że jesteś osobą, za którą się podajesz, i to Ty (a nie oszust) chcesz wykonać daną operację, np. przelew. Najczęściej przybiera ona formę potwierdzenia przelewu (czy innej transakcji) w aplikacji mobilnej lub przy pomocy otrzymanego SMS-em hasła.
- Dokładnie sprawdź dane nadawcy, wysyłając przelew. Dzięki bankowości internetowej wykonywanie przelewów stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Pieniądze możesz wysłać nie tylko na konto bankowe, ale także na numer telefonu (pod warunkiem, że odbiorca korzysta z tej usługi). Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i towarzyszącemu im stresu, przed wykonaniem transferu upewnij się, że numer konta (lub telefonu) odbiorcy jest prawidłowy.
- Włącz powiadomienia o transakcjach wykonywanych kartą i przelewach. Jeśli haker dostanie dostęp do Twojego konta bankowego, z pewnością będzie działał szybko. Powiadomienia o transakcjach to skuteczny sposób na ochronę swoich pieniędzy i szybką reakcję w przypadku transakcji, których nie wykonałeś osobiście.
Bezpieczeństwo pieniędzy w banku spoczywa zarówno na barkach instytucji finansowej, jak i użytkownika bankowości internetowej. Aby uchronić swoje pieniądze i dane osobowe, korzystaj z niej rozsądnie i odpowiedzialnie.
Źródło:
https://www.bankier.pl/smart/jak-bezpiecznie-korzystac-z-bankowosci-elektronicznej
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.