Akcesoria nagrobkowe – jak odmienić nagrobek?

Akcesoria nagrobkowe - jak odmienić nagrobek?

Za pomocą akcesoriów nagrobkowych można skutecznie odnowić nagrobek. Aby nadać mu nowy wygląd lub udekorować czasami warto dodać lub zmienić drobny szczegół. Przyglądamy się najpopularniejszym z nich. Dowiedź się, czym charakteryzują się rzeźba na kamiennej płycie, książka nagrobkowa, misy nagrobne, w tym bardzo trwała misa nagrobna.

Akcesoria nagrobne tylko od dobrego kamieniarza

W przypadku zmiany akcesoriów nagrobkowych bądź chęci zakupu nowych zawsze warto skonsultować się z firmą kamieniarską.

– Nie chwaląc się dysponujemy wiedzą i doświadczeniem w pracy z nagrobkami. Doskonale znamy wszystkie rodzaje kamienia, ich ograniczenia i możliwości obróbki. Dzięki temu możemy doradzić w wyborze odpowiednich akcesoriów oraz dokonać odpowiednich zmian w nagrobku, aby uzyskać pożądany efekt. – mówi Mariusz Wierzbicki, Kamieniarstwo Diamentum – Dlaczego ludzie decydują się na akcesoria? Albo chcą udekorować grób albo po dochówku, potrzebują dodatkowego miejsca na napisy, a wtedy sprawdza się książka nagrobkowa. Kupują też wazony i misy, produkty, które są piękne i funkcjonalne.

Książka nagrobkowa – miejsce na dodatkowe napisy

Książka nagrobkowa, znana również jako księga pamiątkowa, to rodzaj akcesorium nagrobkowego, które może być umieszczone na pomniku lub w pobliżu miejsca pochówku. Jest to symboliczna przestrzeń, do zapisywania sentencji, wierszy lub informacji dotyczących osoby zmarłej.

Książka nagrobkowa może mieć różne formy i materiały wykonania. Najczęściej spotyka się je w formie kamiennej płyty z wyrzeźbionymi stronami księgi. Książka nagrobkowa to często wybierane akcesorium, gdy dokonujemy dochówku zmarłej osoby, a na istniejącej już płycie napisowej brakuje miejsca. Wtedy to właśnie w takiej księdze umieszcza się nazwisko, daty narodzin i śmierci tej osoby oraz ewentualnie sentencje lub zdjęcie.

Rzeźba na kamiennej płycie

Wielu ludzi wybiera rzeźby i płaskorzeźby jako ozdobę na grobach. Przy poszukiwaniu odpowiedniego pomnika dla bliskiej osoby często towarzyszy nam smutek po stracie i pragniemy upamiętnić jej miejsce spoczynku. Rzeźba na kamiennej płycie będzie prezentować się elegancko, przykuwając uwagę. Nadaje się zarówno do nagrobków świeckich, jak i chrześcijańskich, choć jednymi z najpopularniejszych wyborów są rzeźby i figury aniołów oraz pomniki z wizerunkiem anioła. Należy przy tym rozróżnić płaskorzeźby od rzeźb.

Płaskorzeźba nagrobna to rzeźba na kamiennej płycie nagrobnej. Rzeźby natomiast stanowią odrębny element, wyróżniający się na nagrobku. Mogą być małe i umieszczone bezpośrednio na nagrobku lub mieć rozmiary dorosłej osoby. Ze względu na możliwości obróbki kamienia, rzeźby mogą być bardzo realistyczne pod względem kształtu i zdobień. Dzięki temu mamy wręcz nieograniczone możliwości odmienienia nagrobka.

Misy nagrobne – najczęściej wybieramy granit

Misy nagrobne stanowią interesującą alternatywę dla wazonów, które być może nieco nam się już opatrzyły. Mogą być używane na różne sposoby, na przykład poprzez wypełnienie ziemią i posadzenie roślin lub kwiatów, tworząc unikalną kompozycję, która dodaje piękna miejscu pochówku bliskich. Misy wykonuje się z wytrzymałych materiałów o niskiej nasiąkliwości i wysokiej trwałości. W ofertach kamieniarze oferują zazwyczaj szeroki wybór kamieni, kształtów i odcieni. Dzięki temu mogą dopasować misę do indywidualnych preferencji klienta. Najpopularniejsza jest misa granitowa ze względu na cechy funkcjonalne tego surowca. Jest to zdecydowanie najtrwalszy kamień naturalny, dedykowany do zastosowań zewnętrznych.

To tylko niektóre z wielu dostępnych na rynku akcesoriów nagrobnych, jednak bardzo popularne i charakterystyczne. Akcesoria nagrobne mają istotny wpływ na wygląd nagrobka, dodając mu indywidualności i estetyki. Dla wielu są wręcz niezbędnym dodatkiem, który do tego posiada cechy funkcjonalne i jest niezwykle praktyczny.

Wszystkie akcesoria nagrobne mogą być dostosowane do preferencji klienta, zarówno pod względem materiału, kształtu, koloru, jak i stylu, aby stworzyć nagrobek, który jest piękny, spersonalizowany i wyraża szacunek dla zmarłej osoby.