Złoża gazu w Polsce: skąd mamy gaz ziemny w kraju?

Złoża gazu w Polsce: skąd mamy gaz ziemny w kraju?

Trwający konflikt wojskowy w Ukrainie oraz nałożone sankcje na Rosję sprawiły, że dostawy gazu ziemnego do Polski uległy znacznej redukcji. Tym samym coraz częściej zadajemy sobie pytanie, jakie są złoża gazu w Polsce i skąd mamy gaz ziemny w naszym kraju? Wiedza ta nie jest tajemnicą i dostęp do tych informacji jest w pełni jawny.

Złoża gazu w Polsce – gdzie się znajdują?

Obecnie wg danych Państwowego Instytutu Geologicznego, na terenie Polski znajduje się 305 udokumentowanych złóż gazu ziemnego. W pasie niżu polskiego (pomiędzy morzem a pasmami górskimi) znajduje się 73,4% wszystkich złóż gazu ziemnego, a 21,9% leży w przedgórzu Karpat. Największe złoże gazu ziemnego znajduje się z kolei na terenie Przemyśla. Szacuje się, że jego potencjał może wynosić aż 219 TWh. Łączne zasoby gazu ziemnego w Polsce wynoszą ok. 141,9 mld metrów sześciennych.

Gdzie wydobywa się gaz w Polsce?

Obecnie największe wydobycie gazu ziemnego prowadzi się na terenie Podkarpacia i na Zapadlisku Przedkarpackim. Na mniejszą skalę gaz ziemny wydobywa się również w Wielkopolsce (Odolanów, Kościan, Grodzisk Wielkopolski, Międzychód) i na Lubelszczyźnie (Drezdenko).

Skąd importujemy gaz?

Do niedawna Polska importowała z Rosji nawet 10,2 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Taka ilość zaspokajała blisko połowę całkowitego zapotrzebowania na ten surowiec przez nasz kraj. Obecnie spore ilości gazu importujemy drogą morską z USA i Kataru. Dochodzi do tego wydobycie poza granicami Polski przez spółkę PGNiG, która posiada własne złoża gazu w Norwegii i Pakistanie. Dostęp do gazu ziemnego ułatwi rurociąg Baltic Pipe, którego ukończenie ma nastąpić w październiku 2022 roku.

Czy Polska może być samowystarczalna?

Niestety wydobycie gazu ziemnego na terenie kraju zaspokaja nasze potrzeby wyłącznie w ok. 20%. Tym samym bez importowania tego surowca z innych krajów, popyt na gaz ziemny byłby 5-krotnie wyższy niż jego podaż.

Sprawdź również:


źródło: geekweek.interia.pl
źródło zdjęcia: unsplash.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.