W ostatnich tygodniach widzimy szybki wzrost cen paliw, a niestety, nie jest to jedyny aspekt naszej codzienności, który odczuje tego skutki. Ceny produktów spożywczych również powoli zaczynają rosnąć, co może wpłynąć na nasze portfele. Pytanie brzmi: Jakie produkty będą dotknięte najbardziej?
Spowolnienie wzrostu cen żywności, ale nie bez wyjątków
Mimo że perspektywa rosnących cen żywności nie brzmi zachęcająco, eksperci zapewniają, że tempo wzrostu cen będzie niższe niż w ubiegłym roku, kiedy inflacja osiągała rekordowe poziomy. Jakub Olipra, starszy ekonomista w Credit Agricole, tłumaczy to jako skutki ubiegłorocznych drastycznych wzrostów cen.
Kawa i kakao drożeją, a co z mlekiem?
Mimo spodziewanego spowolnienia, niektóre produkty zyskują na wartości na światowych giełdach. Kawa i kakao to przykłady, które z pewnością potencjalnie przekroczą nasz budżet, ponieważ ich ceny wzrosły na rynkach światowych.
Jednak to wzrost cen nabiału może bardziej wpłynąć na budżet polskich gospodarstw domowych. Ceny mleka na skupie zaczynają rosnąć, a niektóre polskie mleczarnie już dostosowały swoje cenniki. Ekspert ds. rynków rolnych w PKO BP, Mariusz Dziwulski, wyjaśnia, że spowolnienie produkcji mleka na światowych rynkach i rosnący popyt mogą skutkować podwyżką cen produktów mleczarskich. Na razie nie są to znaczące wzrosty, ale to sygnał, który warto obserwować.
Czy ceny produktów mlecznych pozostaną wysokie?
Jakub Olipra sugeruje, że ewentualny wzrost cen produktów mlecznych może być chwilowy. Wzrost cen w hurcie niekoniecznie oznacza trwałą tendencję. Wpływ na to mają czynniki takie jak podaż i ożywienie gospodarcze, na przykład w Chinach.
Zmiany w stawce VAT na żywność
Warto również zwrócić uwagę na możliwe zmiany w stawce VAT na żywność. Obecnie wiele podstawowych produktów żywnościowych, takich jak mięso, owoce, warzywa, pieczywo i mleko, korzysta z obniżonej stawki VAT w wysokości 0 proc. Jakub Olipra przewiduje, że ta sytuacja może się zmienić, a stawka VAT może powrócić do 5 proc. w nowym roku. To oznaczałoby zauważalny wzrost cen na sklepowych półkach.
Od 2024 roku planowane jest również zwiększenie akcyzy. Obecny projekt budżetu zakłada podwyżkę tego podatku o 5 proc. na napoje alkoholowe oraz o 10 proc. na papierosy.
Wpływ paliw na ceny żywności
Rosnące ceny paliw mogą mieć wpływ na ceny żywności w Polsce. Jakub Olipra uważa, że choć wpływ ten nie będzie ogromny, to może przyczynić się do wzrostu cen cukru i olejów roślinnych. Jednak wpływ cen paliw na ceny żywności jest łagodzony przez inne czynniki, takie jak podaż surowców oleistych.
Ceny żywności w sezonie zimowym
Należy również pamiętać, że część podwyżek cen żywności może wynikać z zakupów poza sezonem. Okres zimowy przynosi sezonowe wzrosty cen, szczególnie w przypadku owoców i warzyw. Warto również wziąć pod uwagę koszty przechowywania i produkcji warzyw spod osłon. Warunki pogodowe również mogą wpływać na ceny żywności. Łagodna zima może przynieść mniej wyraźne wzrosty cen.
źródło: businessinsider