Kto wynalazł telefon? Kim był wynalazca telefonu?

Kto wynalazł telefon? Kim był wynalazca telefonu?

Obecnie nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania bez telefonu. To niewielkie urządzenie, które mieści się w kieszeni zapewnia nam bezprzewodowy kontakt praktycznie z całym światem. Jak nietrudno zgadnąć, pierwszy telefon na świecie wyglądał zupełnie inaczej i stwarzał mocno ograniczone możliwości. Kto wynalazł telefon i kim był wynalazca telefonu? Odpowiemy na to w dzisiejszym artykule.

Kto wynalazł telefon?

Za oficjalnego wynalazcę pierwszego na świecie telefonu uznaje się Alexandra Grahama Bella. Stało się to w 1876 roku, kiedy to Alexander Bell złożył wniosek o opatentowanie swojego dzieła w biurze patentowym w Kanadzie.

Dosłownie dwie godziny później, to samo biuro patentowe odwiedził Elish Gray, który również złożył podobny wniosek, z prośbą o opatentowanie swojej wersji telefonu. Niestety ta niewielka zwłoka sprawiła, że oficjalnie wynalazcą pierwszego telefonu został Alexander Bell, aczkolwiek nie obyło się bez procesu sądowego. Ciężko się temu dziwić, ponieważ różnica czasowa pomiędzy wniosek patentowym Bella i Graya była bardzo niewielka.

Kim był Alexander Bell?

Alexander Graham Bell urodził się 3 marca 1847 roku w Edynburgu (Wielka Brytania). Zawodowo był nie tylko logopedą i nauczycielem muzyki, ale przede wszystkim wybitnym wynalazcą. W 1870 roku Bell wyjechał do Kanady na rehabilitację, która stała się koniecznością po przebytym zapaleniu płuc. Właśnie tam zaproponowano mu stanowisko profesora fizjologii dźwięku na Uniwersytecie w Bostonie. Z kolei teść Bella postanowił sfinansować badania nad skonstruowaniem elektrycznego wzmacniacza dźwięku dla niedosłyszących.

Jak wyglądał pierwszy telefon?

Konstrukcja pierwszego na świecie telefonu znacząco odbiegała od znanych nam modeli stacjonarnych. Główną różnicą był fakt, że słuchawka i mikrofon nie były ze sobą zespolone, a nadajnik i odbiornik wykorzystywały zjawisko pola elektromagnetycznego.

Wewnątrz mikrofonu znajdowała się metalowa membrana, która drgała na skutek fal dźwiękowych przemawiającej osoby. Drgania te były następnie przekształcane przez elektromagnes i wysyłane metalowym drutem do odbiornika, które miało identyczną budową (metalowa membrana odbierała sygnał i przetwarzała w dźwięk).

Niestety mikrofon elektromagnetyczny miał dużą wadę, mianowicie niezbędne było zachowanie absolutnej ciszy podczas prowadzenia rozmowy. Jakość rozmów poprawił Thomas Edison, który w 1877 roku opatentował mikrofon węglowy (granulki węgla wewnątrz mikrofonu zmieniały swoją oporność pod wpływem ciśnienia generowanego przez membranę).

Ciekawostka: Przyjmuje się, że pierwszym telefonem dotykowym był Apple iPhone z 3,5-calowym ekranem. Z kolei pierwszy telefon komórkowy zaprezentowano 3 września 1973 roku w Nowym Jorku. Była to Motorola DynaTAC model 8000x.

Kim był Antonio Meucci?

Antonio Meucci to włoski wynalazca, który z wielu powodów stał się nieoficjalnym wynalazcą aparatu do komunikacji głosowej (prototyp telefonu). Z uwagi na chorobę jego żony, szukał on sposobu na szybkie porozumiewanie się z nią wewnątrz jednego budynku.

W późniejszych latach Meucci stale udoskonalał swoje urządzenie i finalnie nazwał je “teletrofono“. W 1860 roku zaprezentował swoje przełomowe odkrycie, czyli prototyp dzisiejszego telefonu. Dlaczego zatem nie stał się prawowitym i oficjalnym wynalazcą telefonu? Ponieważ Meucci nie miał wystarczająco dużo pieniędzy, aby opłacić wniosek patentowy.

Ciekawostka: Pierwszą firmą świadczącą usługi sieci komórkowej na terenie Polski był PTK Centertel, który stworzył pierwszą w Polsce sieć komórkową w 1991 roku.


Sprawdź również:

źródło/zdjęcie: wikipedia.org

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.