Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy – co powinien wiedzieć przyszły kredytobiorca?

Finanse

Pieniądze pełnią w naszym życiu bardzo ważną funkcję. Niestety nie każdy jest w stanie samodzielnie zgromadzić potrzebną mu sumę. W takich sytuacjach najlepszym sposobem na zdobycie środków wydaje się odpowiedni kredyt gotówkowy. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego typu usługi.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać pieniądze?

Pożyczanie pieniędzy od banku jest dość popularną metodą na zdobycie potrzebnych środków. Według niektórych statystyk około jednej czwartej Polaków spłaca aktualnie przynajmniej jeden kredyt lub pożyczkę. Taka forma wsparcia finansowego ma wiele zalet, niemniej nie każdy może się na nią zdecydować. Przede wszystkim, aby uzyskać kredyt, należy być osobą pełnoletnią i mieć zdolność kredytową, czyli możliwość spłaty zobowiązania w wyznaczonym terminie. Badaniem zdolności kredytowej klienta zajmuje się instytucja bankowa, która w tym przypadku dzieli przeprowadzaną analizę na dwie części. Jedną z nich jest badanie ilościowe obejmujące takie aspekty jak, chociażby:

  • zarobki osoby starającej się o pożyczkę,
  • koszty, jakie ponosi klient w związku ze swoim utrzymaniem,
  • aktualny stan zadłużenia klienta.

Oprócz sprawdzenia sytuacji finansowej wnioskodawcy wykonuje się też analizę jakościową. Tutaj istotne znaczenie ma wiek kredytobiorcy, jego stan cywilny, uzyskane wykształcenie czy zajmowane stanowisko. Dodatkowo bank uważnie przygląda się historii kredytowej klienta na podstawie raportów BIK.

W jaki sposób wybrać najlepszą ofertę?

Spełnienie określonych warunków to jednak nie wszystko, aby uzyskać dobry kredyt. Bardzo ważny w trakcie zdobywania środków jest również wybór najkorzystniejszej dla siebie oferty. Szczególnie że obecnie wiele instytucji oferuje atrakcyjne kredyty gotówkowe, różniące się od siebie warunkami spłaty. Dlatego znalezienie najlepszej pożyczki wymaga sporo wysiłku. Żeby jednak ułatwić sobie to zadanie, warto przyjrzeć się konkretnym parametrom, jakim charakteryzują się poszczególne oferty. Pierwszy z nich to RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Im jest ona wyższa, tym więcej klient musi zapłacić za pożyczenie danej kwoty na konkretny okres. Poza tym na opłacalność kredytu wpływa także jego całkowity koszt, który oprócz kapitału otrzymanego przez klienta obejmuje odsetki, prowizje oraz wartość ubezpieczenia. Zwracając uwagę na te aspekty, można trafnie oszacować, czy oferta zaproponowana przez bank spełnia nasze wymagania.

Dokładne zapoznanie się z warunkami

Decydując się na wzięcie kredytu, każdy klient musi pamiętać, że końcowe warunki oferty są wynikiem indywidualnej decyzji podjętej przez bank. Oznacza to, że po przeanalizowaniu sytuacji, zarówno życiowej, jak i finansowej kredytobiorcy instytucja może zmienić poszczególne parametry finansowania. Z tego powodu przed zawarciem umowy z bankiem należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi jej zapisami. Dobrym pomysłem może być również skonsultowanie treści porozumienia z zaufanym prawnikiem. W ten sposób można uniknąć wielu przykrych niespodzianek w postaci ukrytych kosztów.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze