Laptop dla pracownika – co wybrać?

Laptop dla pracownika

Planujesz urządzenie nowego biura, modernizację przestarzałego sprzętu lub przeniesienie pracowników do odległej lokalizacji? Niezależnie od sytuacji, przyda Ci się kilka porad dotyczących wyboru szybkiego i niezawodnego laptopa. W tym artykule dowiesz się jak wybrać odpowiedni laptop do pracy pod względem cech i parametrów.

Najważniejsze informacje o ekranach laptopów dla pracowników

Każdy pracownik, niezależnie od tego, czy pracuje w domu, czy w biurze, potrzebuje uniwersalnego notebooka na każdy dzień. Zdecyduj, z jakim obciążeniem chcesz, aby Twoje urządzenie sobie poradziło. Jeśli planujesz pracę dla swoich pracowników ze standardowymi programami, zadowoli Cię przenośny komputer o średniej wydajności. Projektanci, programiści i testerzy będą potrzebowali bardziej wydajnego gadżetu z dodatkową kartą graficzną, szybkim procesorem i większą ilością pamięci RAM.

Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć, aby kupić lekki, ale niezawodny i trwały laptop, należy zwrócić uwagę na cechy ekranu. Jakość obrazu i odwzorowanie kolorów zależy od komfortu pracy z technologią.

Jasność i obraz laptopa zależy od parametru, jakim jest ekran matrycy. Istnieje kilka technologii, które różnią się wydajnością i kosztami:

  • IPS i PLS – dla tych, którzy profesjonalnie pracują z grafiką i modelami 3D w programach Adobe i AutoCad. Precyzyjne odwzorowanie kolorów, wyświetlanie półtonów i szeroki kąt widzenia.
  • VA (VA, MVA, PVA) – uniwersalny notatnik do codziennej pracy. Główną zaletą jest głęboka czerń i wysoki kontrast.
  • TN (TN+film) – nadaje się do prostych zadań. Oszczędność energii. Opcja niskobudżetowa. Wady obejmują niski kąt widzenia i niski kontrast.

Kolejnym parametrem, który ma znaczenie w praktyce jest rodzaj powłoki – matowa lub błyszcząca. Matowy laptop nadaje się do wszystkich poziomów oświetlenia i nie oślepia użytkownika, laptopy błyszczące mają jaśniejszy, bardziej kontrastowy obraz, ale w słońcu ekrany te odbijają światło.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy zakupie laptopa? Rozmiar ekranu i rozdzielczość

Uniwersalna przekątna ekranu to 15,6 cala. Nadaje się zarówno do laptopów do pracy, jak i do gier. Laptopy tego typu posiadają wygodną, średniej wielkości klawiaturę. Jeśli pracujesz w domu lub w biurze, to ten kompaktowy komputer jest najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli musisz regularnie nosić ze sobą sprzęt techniczny, nie szukaj dalej niż modele od 10 do 14 cali.

Ważna jest nie tylko wielkość wyświetlacza, ale także jego jakość. Odpowiedzialna jest za to rozdzielczość ekranu. Popularnym rozmiarem piksela jest Full HD 1920 × 1080 i większość komputerów jest do niego przystosowana.

Który procesor jest lepszy do laptopa?

Jedną z ważnych cech komputera przenośnego jest jego wydajność. Jest ona zapewniana przez liczbę rdzeni w procesorze i ilość pamięci. Rdzenie są odpowiedzialne za zadania i szybkość działania urządzenia. Im jest ich więcej, tym większa wydajność, ale również zużycie energii jest bardziej intensywne.

Ładowanie aplikacji i programów, jak również przetwarzanie informacji zależy bezpośrednio od mocy procesora. Najpopularniejszymi producentami procesorów są Intel i AMD. Te pierwsze są gorsze pod względem liczby rdzeni, ale lepsze pod względem wydajności. AMD składa się z dwóch rdzeni i nadaje się do codziennej pracy. Znajdują one zastosowanie nie tylko w laptopach, ale również w mniejszych urządzeniach takich jak tablet czy netbook.

Jaką kartę graficzną wybrać do laptopa?

Większość laptopów jest wyposażona w zintegrowaną grafikę. Zajmuje się tym oddzielny rdzeń w procesorze. Zaletami zintegrowanej karty graficznej jest to, że urządzenie nie nagrzewa się, pracuje ciszej i zużywa mniej energii.

W niektórych przypadkach wymagane są dodatkowe możliwości graficzne. Jeśli pracownik zajmuje się projektowaniem, inżynierią, modelowaniem lub pracuje z big data, przydatna może być dyskretna karta graficzna. Podłącza się ją do urządzenia za pomocą adaptera i daje większe możliwości graficzne.

Konsola do gier Sony PlayStation 5

Oczywistym jest, że w branży IT pracownik często potrzebuje relaksu w postaci gier, dlatego warto zastanowić się nad wybraniem samej konsoli. Model PS5, w porównaniu do poprzednich wersji, zaskoczy Was szczególną szybkością – zapewni ją dysk twardy SSD i prędkość do 120 klatek na sekundę. Będziesz również cieszyć się wyjątkowo wysoką jakością obrazu i wyjątkowym systemem audio.

Ci, którzy chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy, powinni rozważyć konsolę PS5 w wersji Digital Edition. Od swojego poprzednika różni się tym, że w tym modelu nie znajdziemy napędu na płyty, co oznacza, że będzie można grać tylko w gry cyfrowe. Nie będzie też odtwarzacza 4K “Blue-Ray”, ale będzie można korzystać z typowych platform strumieniujących różne treści.