Temperatura spalania papierosa. Ile wynosi na jego czubku?

Temperatura spalania papierosa. Ile wynosi na jego czubku?

Pomimo swojej dowiedzionej szkodliwości dla zdrowia, papierosy nadal mają szerokie grono zwolenników. Palenie tytoniu w pewnym stopniu odstresowuje i pozwala rozładować napięcie. Niestety ciężko doszukać się jakichkolwiek innych korzyści, płynących z palenia papierosów. Tytoń podgrzany do bardzo wysokiej temperatury spala się, wytwarzając przy tym tysiące szkodliwych, trujących i wręcz rakotwórczych substancji. O jakich dokładnie temperaturach mowa? Ile wynosi temperatura spalania papierosa tradycyjnego i czym jest technologia IQOS? Sprawdź, dlaczego podgrzewanie tytoniu jest o wiele zdrowszą alternatywą, niż jego spalanie.

Temperatura spalania papierosa – ile wynosi?

Temperatura na czubku palącego się papierosa może wynosić od 700 do 800 stopni Celsjusza. Przy czym sam wysuszony tytoń wymaga temperatury ok. 800 stopni Celsjusza. Naturalnie temperatura ta rośnie podczas zaciągania się i może sięgać nawet 920 stopni Celsjusza. W niektórych mocno rozżarzonych rejonach, temperatura może z kolei przekroczyć 1000 stopni Celsjusza. Nietrudno zatem powiązać fakty i zrozumieć, dlaczego poparzenia powstałe na skutek kontaktu z palącym się czubkiem papierosa są tak bolesne i groźne dla naszego zdrowia. Zaczerwienienie i ból w miejscu oparzenia mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni. Warto w takich przypadkach zastosować opatrunek hydrożelowy lub opatrunek z solami srebra.

Jak zmierzyć temperaturę palącego się papierosa? Najlepiej wykorzystać do tego celu termometr elektroniczny oparty o działanie termopary (np. Fe-CuNi).

Niedawno pojawiły się badania, które dowiodły, że palenie tytoniu w temperaturze nie przekraczającej 300 stopni Celsjusza jest o wiele zdrowsze. Zgodnie z wynikami tych badań ustalono, że samo podgrzewanie tytoniu (nie spalanie) redukuje ilość wytwarzających się lotnych substancji smolistych nawet o 90%. Właśnie taką funkcjonalność oferuje technologia IQOS. O czym dokładnie mowa?

Czym jest IQOS?

Podgrzewacze tytoniu IQOS pozwalają na podgrzewanie tytoniu, nie generując przy tym ognia, popiołu oraz nawet zapachu dymu tytoniowego. Tym samym urządzenia tego typu stanowią świetną – i co ważne zdrowszą – alternatywę dla tradycyjnych metod zaciągania się papierosami.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.