Jesteś ciekaw, który materiał we wszechświecie jest najtwardszy? Okazuje się, że diament wcale nie jest na szczycie tej listy. Poznaj listę najtwardszych materiałów na świecie!
Co to jest twardość materiału?
Według encyklopedii, twardość materiału to cecha ciał stałych, który świadczy o ich odporności na działanie sił skupionych. Ten rodzaj oddziaływania może skutkować różnymi odkształceniami na powierzchni obiektów. Zaliczyć do nich można zgniecenie oraz zarysowanie.
Jak mierzy się twardość materiału?
Wyróżnia się 3 sposoby mierzenia twardości. Jest to pomiar poprzez zarysowanie (tzw. metoda Mosha), pomiar poprzez wciskanie wgłębnika do badanego materiału o mniejszej twardości oraz pomiar Leeba, czyli pomiar straty energii (odbijanie się bijaka od danej powierzchni). Do badań nad twardością obiektów, wykorzystuje się 3 przyrządy:
- twardościomierz
- skleroskop
- durometr
Sprawdź również: Jak powstaje diament?
Najtwardsze materiały we wszechświecie – lista
Przedstawiamy listę najtwardszych materiałów znanych ludzkości, według skali Mohsa. Na pierwszym miejscu znajduje się znany wszystkim diament (o twardości abasolutnej 1600). Tuż po nim mamy korund (400), topaz (200) oraz kwarc (100). Minerały te nie dają zarysować się stalą narzędziową lub zwykłym nożem. Do najbardziej miękkich materiałów można zaliczyć m.in. talk oraz gips, które można zarysować już za pomocą paznokcia.
Czy diament jest najtwardszym minerałem?
Najnowsze badania pokazały, że jednak NIE. Dlaczego zatem na naszej liście, diament zajął pierwsze miejsce? Trzeba to dokładnie wyjaśnić. Mowa tu o dosyć specyficznym materiale o nazwie karbin. Z badań wynika, że może być on nawet 10 razy twardszy od diamentu! Czym tak właściwie jest ten karbin?
W skrócie jest to odmiana węgla o strukturze długich łańcuchów atomów z występującymi na przemian wiązaniami pojedynczymi lub potrójnymi. Taka forma stanowi najtwardszy materiał znany ludzkości – twardszy nawet od grafenu. Podobnie jednak jak grafen, również i karbin ma grubość jednego atomu.
To przekłada się na jego ogromną powierzchnię w porównaniu do posiadanej masy. Według wyliczeń naukowców, 1 gram karbinu na powierzchnię 5 kortów tenisowych. Niestety póki co nie dysponujemy technologią, która pozwoli na masową produkcję tego materiału. Dotychczas udało się wytworzyć jedynie śladowe ilości tej odmiany węgla. Z tego też powodu, karbin nie znalazł się na naszej oficjalnej liście najtwardszych przedmiotów na świecie.