Startujący czy też przelatujący na niskiej wysokości samolot, potrafi wytworzyć spory hałas, co spowodowane jest głównie pracą silników. A czy można określić konkretną wartość decybeli? Koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!
Czym są decybele?
Decybele (dB) to jednostka miary poziomu natężenia dźwięku. Skala decybelowa jest logarytmiczną skalą stosowaną do mierzenia różnic w intensywności dźwięku.
Decybele opierają się na logarytmie dziesiętnym stosunku intensywności dźwięku do pewnej referencyjnej wartości. Dzięki temu, pomiar w decybelach jest bardziej zróżnicowany i bardziej odpowiedni do oddania ludzkiego odczucia głośności. Zwiększenie o 10 decybeli oznacza dziesięciokrotne zwiększenie natężenia dźwięku.
Ile decybeli ma startujący samolot?
Ogólnie rzecz biorąc, startujące samoloty generują poziomy dźwięku mieszczące się w zakresie od 90 do 140 decybeli.
- 90dB – Małe samoloty
- 130dB – Samoloty typu Boeing 737
- 140dB – Największe pasażerskie samoloty jak Boeing 747
- 150dB – Samoloty odrzutowe
Jednak nowoczesne samoloty często są projektowane z myślą o redukcji hałasu, co może wpłynąć na obniżenie tych wartości.
Zobacz również: Z jaką prędkością leci samolot pasażerski i wojskowy?
Jakie są skutki przebywania w bezpośredniej odległości silnika odrzutowego?
Testy wykazały, że już 85 decybeli (dB) może spowodować trwały ubytek słuchu. Granicą bólu jest dźwięk o natężeniu 130 dB, a więc taki, jaki wytwarza startujący samolot. Przy 154 dB (tak hałasuje rakieta nośna) następuje pęknięcie błony bębenkowej w uszach, zaś uszkodzenie płuc ma miejsce przy dźwięku o natężeniu 180 dB.
Czym jest sonic boom i ile ma decybeli?
“Sonic boom” to zjawisko akustyczne, które występuje, gdy obiekt porusza się szybciej niż dźwięk. Jest to głośny dźwięk przypominający eksplozję, który jest generowany przez fale uderzeniowe powstające w wyniku przekroczenia bariery dźwięku.
Planowane jest uzyskanie poziomu około 75 odbieranych decybeli (PLdB) podczas przekraczania bariery dźwięku, czyli niewiele więcej niż hałas zatrzaskiwanych drzwi samochodu czy ruchu ulicznego.
Zobacz również: Silnik turbośmigłowy – budowa, zastosowanie, wydajność
Podsumowanie
Samoloty generują znaczne poziomy hałasu, szczególnie podczas startu, co może mieć negatywne skutki dla zdrowia ludzi przebywających w pobliżu. Dlatego lotniska są zazwyczaj usytuowane na obrzeżach miast lub nawet wiele kilometrów za nimi1. Jednak dzięki postępowi technologicznemu, nowoczesne samoloty są coraz cichsze, co pomaga zmniejszyć ich wpływ na środowisko akustyczne.