Ile czasu idzie list polecony priorytetowy?

Ile czasu idzie list polecony priorytetowy?

Szukasz szybkiego sposobu na dostarczenie listu? Jedną z opcji jest skorzystanie z usług Poczty Polskiej, która powala wysłać list polecony w trybie priorytetowym. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne różnice pomiędzy tymi określeniami – w tym różnice w czasie dostarczenia. Przeczytaj koniecznie, aby nie popełnić błędu!

Czym jest list polecony?

List polecony to specjalny rodzaj przesyłki, której nadanie na poczcie oraz otrzymanie przez adresata jest dodatkowo potwierdzane. Dzięki temu nadawca ma pewność, że list został zarówno odebrany przez pracownika w placówce pocztowej, jak i dostarczony do rąk własnych konkretnego adresata.

Dlaczego warto wybierać tę formę dostarczania przesyłek?

  • Można śledzić i zlokalizować przesyłkę poleconą w trakcie jej dostarczania;
  • Można uzyskać odszkodowanie w przypadku utraty przesyłki z winy Poczty Polskiej;
  • Nadanie listu poleconego jest zawsze potwierdzane urzędową pieczątką i unikalną “wklejką” z kodem.

Kiedy wybrać opcję listu poleconego?

Z listu poleconego warto skorzystać wtedy, gdy chcemy mieć formalne potwierdzenie nadania przesyłki oraz jej odebrania (lub nie) przez adresata. Doskonałym przykładem są tu wszelkie pisma urzędowe (z urzędu gminy, policji, urzędu skarbowego etc.), zawierające wrażliwe dane, które nie powinny trafić w obce ręce.

Warto dodać, że listem poleconym można wysyłać nie tylko pojedyncze pisma w kopertach, ale również nieco większe gabarytowo przedmioty, np. grubszy plik dokumentów. Listem poleconym można wysyłać przedmioty o wadze nawet do 2 kg.

Jak długo idzie list polecony?

Zgodnie z zapisami na oficjalnej stronie Poczty Polskiej:

List polecony priorytetowy dostarczany jest w następnym dniu roboczym po dniu nadania listu i pod warunkiem nadania do godziny 15:00. Z kolei polecony list ekonomiczny dostarczany jest w ciągu trzech dni roboczych po dniu nadania.

Warto podkreślić, że są to jedynie terminy przewidywane, a nie gwarantowane. Stąd też zawsze należy liczyć się z ewentualnym opóźnieniem.

Wszystkie informacje oraz niezbędne druki, dostępne są na witrynie Poczty Polskiej pod adresem: https://www.poczta-polska.pl/paczki-i-listy/wysylka/listy/list-polecony/


Zobacz również: Jak zaadresować kopertę? Właściwe adresowanie koperty

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze