Co oznacza skrót HR?

hr

HR to skrót, który większość z nas zapewne słyszała (i to nie jeden raz). Najczęściej pojawia się w połączeniu ze słowami „agencja” lub „dział” albo „specjalista”. Sprawdźmy, co oznacza i jaka jest etymologia wyrazów kryjących się za literami „H” i „R”.

HR to skrót od Human Resources. Z języka angielskiego można przetłumaczyć to sformułowanie jako Zasoby Ludzkie – czyli wszystkich pracowników danego przedsiębiorstwa, w tym menadżerów i pracowników. Niemniej jednak skrót ten najczęściej jest używany do nazywania firmowego działu HR, czyli działu personalnego, działu kadr, czy właśnie: działu zasobów ludzkich, który na wielu płaszczyznach zarządza tymi zasobami.

Czym zajmuje się dział HR?

Dział HR to taka komórka organizacyjna w firmie, organizacji lub instytucji, która zajmuje się wykonywaniem różnych czynności związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Tak nazywa się wszelkie podejmowane działania związane z pozyskiwaniem, utrzymaniem na stanowiskach, rozwojem zawodowym – a także zwalnianiem – pracowników. Dział HR pomaga zapewnić sprawne działanie przedsiębiorstwa.

W zależności od tego, w którym „sektorze” działu HR pracują specjaliści, do ich zadań należą m.in.:

  • zatrudnianie nowych pracowników,
  • organizacja szkoleń,
  • wynagrodzenia (dział płac),
  • sporządzanie umów i aneksów,
  • rozwiązywanie umów z pracownikami.

Ponadto HR zajmuje się m.in. dbaniem o satysfakcję pracowników, benefitami, wellbeingiem pracowników, ocenami pracowników oraz strukturą organizacyjną.

Zatem zasadne jest rozumienie zarządzania HR – zasobami ludzkimi – jako swoistej strategii „kierowania” osobami zatrudnionymi w firmie, ich utrzymania na stanowiskach, a także rozwijania ich umiejętności i wiedzy. Podobnie wygląda to przypadku agencji rekrutacyjnych, takich jak np. agencja Verita HR, zajmująca się m.in. pozyskiwaniem kandydatów do pracy na stanowiskach specjalistycznych w kilku miastach w Polsce, których rola zdecydowanie nie kończy się na selekcji CV i rekrutacji pracowników, którzy najlepiej odpowiedzą na potrzeby danej firmy.

Odpowiedzialność działów HR

Aby lepiej zdać sobie sprawę z tego, jak duża odpowiedzialność spoczywa na działach HR – zarządzania zasobami ludzkimi – warto przyjrzeć się bliżej etapom procesu zarządzania zasobami ludzkimi, które stanowią, oczywiście, zadania działów HR:

  • planowanie – żadna dobrze działająca struktura nie powstaje bez opracowanego wcześniej planu: dotyczy to także zasobów ludzkich. Dział HR musi ustalić konkretne potrzeby kadrowe firmy – kto jest potrzebny, jakie umiejętności powinny go charakteryzować i czy pozyskanie odpowiednich kandydatów jest możliwe;
  • pozyskiwanie pracowników – gdy plan zasobów ludzkich jest już wykonany, można podjąć współpracę z kandydatami;
  • wdrożenie pracowników – na tym etapie niezbędna jest adaptacja pracowników. Nie tylko po to, by mogli efektywnie wykorzystywać swoje umiejętności, ale także po to, żeby czuł się jak najbardziej komfortowo w zespole, z którym będzie współpracował;
  • ocenianie efektów pracy – feedback, czyli dostarczanie pracownikom informacji zwrotnej wraz z oceną efektów ich pracy to kluczowy element, szczególnie dla nowo zatrudnionych;
  • rozwój pracowników – kolejne działanie bardzo ważne z dwóch powodów: po pierwsze, rozwój pracowników poprzez szkolenia i kursy podnoszące wiedzę i kompetencję pozwala osiągać cele biznesowe firmy, po drugie: sprzyja utrzymaniu pracownika na stanowisku – pracownik, w którego potencjał firma inwestuje, jest mniej skłonny do zmiany pracy, a bardziej do tego, by dawać z siebie jak najwięcej.