Co to jest akrylamid? Czy jest szkodliwy? Te i podobne kwestie dosyć często poruszane są na wielu forach tematycznych. Wokół akrylamidu narosło wiele mitów, m.in., że jest rakotwórczy. Czy to prawda? Czy akrylamid zawarty z kawie może nam poważnie zaszkodzić? Sprawdźmy czym właściwie jest ten związek i jakie ma działanie na nasz organizm.
Akrylamid – co to jest i gdzie się znajduje?
Akrymalid to związek chemiczny o wzorze C3H5NO. Powstaje na skutek reakcji cukrów i aminokwasów w temperaturze powyżej 120 stopni Celsjusza. Oznacza to, że akrylamid występuje w wielu produktach spożywczych zawierających węglowodany, które poddawane są obróbce termicznej.
Gdzie znajdziemy akrylamid? Z całą pewnością w takich produktach jak frytki, pieczywo, czipsy i kawa. Ponadto występuje również w produktach przemysłowych takich jak farby czy kosmetyki. Skoro akrylamid występuje tak powszechnie, to czy faktycznie ma tak negatywny wpływ na nasze zdrowie?
Akrylamid i jego wpływ na zdrowie – czy jest szkodliwy?
Niestety z badań wynika, że akrylamid nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia. Co gorsza jego wszechobecność sprawia, że całkowite wykluczenie go z diety będzie co najmniej kłopotliwe. Spożywanie produktów, które zawierają spore ilości akrylamidu, przyczynia się do chorób serca, choroby wieńcowej oraz rozwoju miażdżycy. Związek ten przedostając się do krwioobiegu może wywoływać zmiany nowotworowe. W dodatku akrylamid oddziałuje niekorzystnie na układ neurologiczny i co gorsza jest wolno wydalany przez organizm.
Akrylamid w 1994 roku został oficjalnie uznany za substancję potencjalnie rakotwórczą. 17 lat później Konfederacja Producentów Żywności i Napojów Unii Europejskiej wprowadziła specjalne restrykcje, mające na celu poprawę jakości wytwarzanych produktów spożywczych, w odniesieniu do wydzielającego się akrylamidu. Należy również mieć na uwadze, że związek ten może być wchłaniany przez płuca i skórę.
Przy okazji dowiedz się, jakie są rodzaje kawy sypanej na świecie.