Gaśnica do biura – jaka będzie najlepsza?

Gaśnica do biura – jaka będzie najlepsza?

Każde miejsce pracy powinno być zorganizowane tak, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa zarówno dla pracowników, jak i osób postronnych przebywających w pobliżu. Do środków służących ochronie zdrowia, życia i mienia wewnątrz firmy, zaliczyć można gaśnice.

Na rynku znajdziemy różne rodzaje gaśnic i tutaj pojawia się pytanie: która z nich będzie najlepsza, aby zapewnić bezpieczeństwo wewnątrz pomieszczeń biurowych w firmie? Omówimy to w dzisiejszym poradniku.

Ile gaśnic powinno przypadać na pomieszczenie?

Szczegóły dotyczące liczby artykułów przeciwpożarowych w miejscu pracy, precyzyjnie określa rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719).

Według aktualnych przepisów, 1 jednostka gaśnicza (2 kg proszku lub 3 dm3 środka gaśniczego) powinna przypadać na każde 100 m2 powierzchni wtedy, gdy:

  • Pracownicy znajdują się w strefie zagrożenia zaliczanej do kategorii: ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V.
  • Strefa pożarowa spełnia funkcję magazynową lub produkcyjną, a jednocześnie obciążenie pożarowe przekracza 500 MJ/m2.
  • Strefa pożarowa obejmuje pomieszczenia zagrożone wybuchem.

W innych przypadkach niż wymienione powyżej, 1 gaśnica powinna przypadać na 300 m2 powierzchni biurowej.

Sprawdź również: Jak ugasić płonący olej?

Jaki typ gaśnicy do biura?

W przypadku, gdy chcemy poddać ochronie tzw. open space z dużą liczbą elektroniki, wtedy najlepiej sprawdzi się gaśnica śniegowa, która skutecznie tłumi ogień i nie pozostawia przy tym trwałych zabrudzeń.

Alternatywą mogą być wszechstronne gaśnice płynowe (pianowe), zdolne do skutecznego gaszenia pożarów cieczy lub ciał stałych, a nawet urządzeń elektryczny do 1000 V.

Obecnie na rynku można znaleźć różne rodzaje gaśnic, takie jak:

  • gaśnice proszkowe,
  • gaśnice śniegowe,
  • gaśnice pianowe (płynne),
  • gaśnice wodne (w tym mgłowe).

Ile kosztuje gaśnica do biura?

Cena gaśnicy zależy głównie od jej rodzaju i pojemności. Za niewielką gaśnicę proszkową o pojemności 1 kg trzeba zapłacić ok. 40 zł (w przypadku dużej 6-kilogramowej gaśnicy, koszt może oscylować w granicach 180–200 zł).

Sprawdź również: Gaszenie urządzeń elektrycznych

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Kategoria: BHP