Każde miejsce pracy powinno być zorganizowane tak, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa zarówno dla pracowników, jak i osób postronnych przebywających w pobliżu. Do środków służących ochronie zdrowia, życia i mienia wewnątrz firmy, zaliczyć można gaśnice.
Na rynku znajdziemy różne rodzaje gaśnic i tutaj pojawia się pytanie: która z nich będzie najlepsza, aby zapewnić bezpieczeństwo wewnątrz pomieszczeń biurowych w firmie? Omówimy to w dzisiejszym poradniku.
Ile gaśnic powinno przypadać na pomieszczenie?
Szczegóły dotyczące liczby artykułów przeciwpożarowych w miejscu pracy, precyzyjnie określa rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719).
Według aktualnych przepisów, 1 jednostka gaśnicza (2 kg proszku lub 3 dm3 środka gaśniczego) powinna przypadać na każde 100 m2 powierzchni wtedy, gdy:
- Pracownicy znajdują się w strefie zagrożenia zaliczanej do kategorii: ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V.
- Strefa pożarowa spełnia funkcję magazynową lub produkcyjną, a jednocześnie obciążenie pożarowe przekracza 500 MJ/m2.
- Strefa pożarowa obejmuje pomieszczenia zagrożone wybuchem.
W innych przypadkach niż wymienione powyżej, 1 gaśnica powinna przypadać na 300 m2 powierzchni biurowej.
Sprawdź również: Jak ugasić płonący olej?
Jaki typ gaśnicy do biura?
W przypadku, gdy chcemy poddać ochronie tzw. open space z dużą liczbą elektroniki, wtedy najlepiej sprawdzi się gaśnica śniegowa, która skutecznie tłumi ogień i nie pozostawia przy tym trwałych zabrudzeń.
Alternatywą mogą być wszechstronne gaśnice płynowe (pianowe), zdolne do skutecznego gaszenia pożarów cieczy lub ciał stałych, a nawet urządzeń elektryczny do 1000 V.
Obecnie na rynku można znaleźć różne rodzaje gaśnic, takie jak:
- gaśnice proszkowe,
- gaśnice śniegowe,
- gaśnice pianowe (płynne),
- gaśnice wodne (w tym mgłowe).
Ile kosztuje gaśnica do biura?
Cena gaśnicy zależy głównie od jej rodzaju i pojemności. Za niewielką gaśnicę proszkową o pojemności 1 kg trzeba zapłacić ok. 40 zł (w przypadku dużej 6-kilogramowej gaśnicy, koszt może oscylować w granicach 180–200 zł).
Sprawdź również: Gaszenie urządzeń elektrycznych