Czym jest podpis elektroniczny, jakie są jego kluczowe zalety i czy warto z niego korzystać? Przekonaj się, dlaczego podpis elektroniczny to coraz bardziej popularne rozwiązanie!
Żyjemy w erze postępującej cyfrowej transformacji. Coraz więcej procesów odbywa się w formie online. Nie inaczej jest z podpisywaniem umów i wszelkich innych dokumentów. Pomóc w tym może podpis elektroniczny. Czym jest i do czego służy? Sprawdź!
Czym jest podpis elektroniczny? Definicja
Na początek warto przytoczyć najprostszą możliwą definicję tego, czym jest podpis elektroniczny. Jest to po prostu zestaw danych, który pozwala na cyfrową identyfikację twojej tożsamości. Jak nietrudno się domyślić, podpis elektroniczny jest unikalny i dzięki architekturze skomplikowanych cyfrowych zabezpieczeń nie może zostać podrobiony. Jest to tym samym rozwiązanie gwarantujące nie tylko szybkość działań ale i bezpieczeństwo.
Podpis elektroniczny – do czego można go wykorzystywać?
Pole zastosowań podpisu elektronicznego jest doprawdy szerokie. O ile profil zaufany możesz wykorzystywać głównie do załatwiania rozmaitych spraw urzędowych, o tyle podpis elektroniczny może służyć do podpisywania bardzo wielu różnorodnych dokumentów i operowania różnymi interesami.
Dysponując podpisem elektronicznym, możesz wykonywać takie czynności, jak podpisywanie różnorodnych umów, zdalne przesyłanie faktur czy załatwianie różnorakich transakcji biznesowych. Ale to jeszcze nie wszystko. Podpis elektroniczny pozwala ci na robienie wszystkiego tego, na co pozwala korzystanie z podpisu jako takiego. To oznacza, że możesz też choćby brać udział w przetargach, czy robić wszystko, w czym znaczenie ma twój podpis.
Podpis elektroniczny i kwalifikowany podpis elektroniczny – różnice
Zapewne spotkałeś się zarówno z pojęciem podpisu elektronicznego jak i podpisu kwalifikowanego. Czym różnią się od siebie te dwa narzędzia? Najprościej rzecz ujmując, różnica między nimi polega na tym, że podpis kwalifikowany niesie ze sobą identyczne skutki jak podpis odręczny.
W przypadku zwykłego podpisu elektronicznego sprawa wygląda nieco inaczej. Podpis taki, weryfikowany certyfikatem niekwalifikowanym, sprawia, że konieczne jest także zawarcie dodatkowej umowy między stronami podpisywanego dokumentu. W przypadku podpisu weryfikowanego przez certyfikat kwalifikowany nie ma takiej konieczności. Jest to więc rozwiązanie o wiele bardziej pewne.
Podpis elektroniczny – główne zalety
Nie ulega wątpliwości, że naczelną zaletę rozwiązania jakim jest podpis elektroniczny, stanowi wygoda. Korzystając z tego narzędzia, możesz załatwiać rozliczne sprawy bez wychodzenia z domu. To stanowi także o oszczędności. Konkretnie rzecz ujmując – oszczędności czasu. Ta wynika również z szybkości załatwiania różnych spraw gwarantowanej przez elektroniczny podpis. Zarazem należy pamiętać, że przy tym wszystkim podpis elektroniczny i podpis kwalifikowany to rozwiązania bardzo bezpieczne, a to dzięki odpowiednio skonstruowanym mechanizmom cyfrowym.