Wydarzenia ostatnich lat znacznie wpłynęły na podejście niektórych przedsiębiorców do pracy zdalnej. Jeszcze dekadę temu nie do pomyślenia było, że pracownik pracuje w domu i nie przychodzi do biura. Dzisiaj wiemy, że w przypadku niektórych branż, taka metoda jest dużo bardziej komfortowa i poprawia efektywność pracy.
Przenosząc więc swoją działalność w głąb wirtualnej rzeczywistości, większość właścicieli rezygnuje z wynajmu biura stacjonarnego. Spowodowane jest to chęcią zaoszczędzenia sporej sumy budżetu firmy. W takim wypadku, należy znaleźć jednak alternatywę do zaktualizowania adresu siedziby w systemie KRS. Czy warto wpisywać w daną rubrykę swój adres zamieszkania? A może lepiej skorzystać z usług wirtualnego biura?
Adres siedziby firmy w przypadku działalności internetowej
Choć wpisanie miejsca zamieszkania właściciela działalności jako adresu siedziby jest dozwolone, nie zawsze zaleca się to robić. O ile mieszkając w centrum dużego miasta jest to jeszcze dobrym rozwiązaniem, o tyle dom na przedmieściach czy na wsi nie powinien być brany pod uwagę. Warto zdać sobie sprawę z tego, że adres siedziby firmy na ogromny wpływ na wyszukiwanie jej w internecie i postrzeganie przez klientów.
Działalności w centrum miasta będą przychylniej traktowane przez osoby wyszukujące w sieci konkretnych ofert, gdyż w teorii taka lokalizacja może przekładać się na profesjonalizm i jakość świadczonych usług. Być może jest to myślenie lekko płytkie i schematyczne, jednak udowodnione na podstawie wielu testów. Korzystniejszym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z usług wirtualnego biura.
Na czym polega wirtualne biuro?
Usługa wirtualnego biura udostępnia naszej firmie swój fizyczny adres, przez co działalność jest na niego zarejestrowana. Przeważnie, takie siedziby są zlokalizowane w centrum dużych miast, przez co znacznie rośnie prawdopodobieństwo znalezienia naszej działalności w sieci.
Wirtualne biura nie gwarantują nam jednak fizycznego lokum. Może być ono dodatkowo wypożyczone na okres chociażby spotkania z kontrahentem, jednak decydując się na skorzystanie z usługi e-biur, otrzymujemy jedynie adres w pakiecie z dodatkowymi opcjami.
Podstawą w ofercie biur wirtualnych jest odbiór firmowej korespondencji. Dodatkiem do tej usługi może być wysłanie powiadomienia SMS odnośnie doręczenia bądź też na życzenie klienta otwarcie dokumentu i zrobienie jego skanu właścicielowi.
Najczęściej zadawane pytania
Biura wirtualne często wzbudzają wiele kontrowersji, przez co pojawia się szereg pytań ich dotyczący. Jednym z nich jest, czy to faktycznie jest legalne? Uspokajamy, że tak. Działalność firm oferujących wynajem swojego adresu została uregulowana prawnie już dobrych kilka lat temu.
Następnym i równie gorącym pytaniem jest: jak to wychodzi cenowo? Otóż, najem samego adresu siedziby jest znacznie tańszy od samych kosztów utrzymania wynajętego biura, nie wspominając o odstępnym. Waha się w okolicach 50-100zł za miesiąc, w zależności od wykupionych pakietów dodatkowych. Nie jest to więc dużo, a cała inwestycja może się nam zwrócić w postaci odwiedzających klientów.