Obowiązek ewidencji sprzedaży towarów przy pomocy kasy fiskalnej dla niektórych sprzedawców może być uciążliwy. Czy w sklepie internetowym również jest on wymagany? Dowiedz się, jakie warunki spełnić, aby uniknąć konieczności wystawiania paragonów za zakupy.
Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej mogą uzyskać sklepy, które prowadzą wyłącznie sprzedaż wysyłkową. Ten przywilej nie dotyczy jednak wszystkich sklepów internetowych. Nie musisz wystawiać paragonów, jeżeli spełniasz dodatkowe warunki:
- sprzedaż w Twoim sklepie odbywa się wyłącznie za pośrednictwem usług kurierskich lub pocztowych, bez możliwości odbioru osobistego,
- całość kwoty za zakupy otrzymujesz na konto bankowe (tytuł przelewu musi jasno wskazywać na opłacany przez klienta asortyment), nie przyjmujesz gotówki,
- sprzedajesz towary niewykluczone z listy objętych możliwością sprzedaży bez kasy fiskalnej.
Z obowiązku posiadania kasy fiskalnej są także wykluczone niektóre sklepy działające stacjonarnie. Nie mogą one jednak przekroczyć 20 tys. zł obrotów rocznie. Sprzedawców internetowych takie limity nie obowiązują.
Kiedy musisz zaopatrzyć się w kasę fiskalną w sklepie internetowym?
Pamiętaj, że jako sprzedawca internetowy możesz stracić prawo do nieposiadania kasy fiskalnej. Stanie się tak w przypadku następujących scenariuszy:
- udział towarów objętych nakazem ewidencjonowania przekroczy 20% całości obrotu Twojego sklepu,
- w Twoim asortymencie znajdą się produkty objęte nakazem wystawienia paragonu,
- umożliwisz klientom odbiór osobisty towarów,
- dasz możliwość zapłaty za zakupione produkty gotówką.
W przypadku rezygnacji z posiadania kasy fiskalnej dokładnie zweryfikuj zatem sprzedawany asortyment oraz dostępne w Twoim sklepie metody dostawy i płatności.
Formy płatności w sklepie internetowym a brak kasy fiskalnej
Wybór odpowiednich form płatności jest bardzo ważny, jeżeli nie chcesz posiadać kasy fiskalnej w swoim sklepie internetowym. Decydując się na niewystawianie paragonów, zobowiązujesz się bowiem do udostępnienia rachunku bankowego do dyspozycji Urzędu Skarbowego. Będzie miał on prawo do analizy wyciągów z konta w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących sprzedaży.
Szybkie przelewy internetowe
Szybkie przelewy (wykonywane za pośrednictwem takich platform jak PayPal czy Sky-Pay) są chętnie wybierane przez kupujących. Obok przelewów tradycyjnych stanowią najpewniejszą metodę z perspektywy sprzedawcy, który chce uniknąć zakupu kasy fiskalnej. Pamiętaj, że w tytule przelewu powinien zostać określony asortyment, którego dotyczy zapłata.
Płatność kartą przez Internet
Płatność kartą jest uznawaną przez organy skarbowe jako płatność gotówką, ale wykorzystanie tej metody w sklepie internetowym nie stanowi podstawy do utraty zwolnienia z ewidencji fiskalnej. Wskazuje na to indywidualna interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej 1 lutego 2018 rok. Płatność kartą musi być jednak wykonana za pośrednictwem operatora płatności, a nie przez fizyczny terminal.
Wysyłka pobraniowa
W przypadku wysyłki pobraniowej również możliwe jest nieużywanie kasy fiskalnej. Zapłaty za zamówione towary powinna dokonać firma kurierska w formie płatności zbiorczej. W tym przypadku w tytule przelewu również powinny się znaleźć takie informacje jak lista sprzedanych towarów, ich cen i nabywców.
Czego nie możesz sprzedawać bez kasy fiskalnej?
Nawet przy spełnieniu warunków związanych z odpowiednimi metodami wysyłki i płatności, nie wszystkie towary w sklepie internetowym mogą być sprzedawane bez paragonów. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 roku zwolnienie z ewidencjonowania przy pomocy kas nie dotyczy takich towarów jak:
- perfumy i wody toaletowe,
- zapisane i niezapisane nośniki danych cyfrowych i analogowych (np. filmy DVD czy płyty CD),
- tytoń i alkohol,
- urządzenia fotograficzne (z wyłączeniem części i akcesoriów),
- sprzęt telekomunikacyjny, radiowy i telewizyjny (z wyjątkiem anten i części do sprzętu),
- przyczepy i naczepy (a także ich części) oraz inne pojazdy bez napędu,
- silniki i nadwozia do pojazdów silnikowych,
- wyroby z metali szlachetnych (np. biżuteria),
- paliwa, gaz oraz ich mieszanki i materiały, które mogą być użyte w tej formie.
Warto przy tym być na bieżąco z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania sprzedaży, gdyż z roku na rok ulegają one zmianom.
Jak ewidencjonować sprzedaż w sklepie internetowym bez kasy fiskalnej?
Jeżeli prowadzisz sprzedaż w sklepie internetowym bez kasy fiskalnej, jako dowód zakupu możesz wystawiać faktury imienne. W przypadku klientów indywidualnych na fakturze nie wpisujesz NIP-u. Dokument możesz dostarczyć wraz z przesyłką lub elektroniczne (np. przy pomocy adresu e-mail).
W prowadzeniu ewidencji pomocne będzie korzystanie z rozwiązań oferowanych przez platformy sprzedażowe. Oprogramowanie dla sklepów internetowych Sky-Shop posiada mini system księgowy, dzięki któremu w prosty sposób przygotujesz faktury dla klientów. Jeśli z kolei wystawiasz paragony, warto skorzystać ze Sky-Shop Printer. Aplikacja pozwala na drukowanie potwierdzenia zakupu bezpośrednio z panelu administracyjnego sklepu internetowego.
Sprzedaż internetowa a kasa fiskalna – podsumowanie
Większość sklepów internetowych może działać bez kasy fiskalnej. Jeżeli nie chcesz drukować paragonów do zamówień, musisz jednak dobrać odpowiedni asortyment oraz metody płatności i dostawy. W tym przypadku jako dowód sprzedaży może posłużyć faktura imienna.
Obsługę sprzedaży w Twoim sklepie, w tym wystawianie faktur, ułatwi zaawansowane oprogramowanie dla sklepów internetowych, takie jak Sky-Shop. Rozwiązania przygotowane przez platformę pomogą Ci sprawnie uporać się z kwestiami księgowymi w Twojej firmie.