Praca na siedząco – jak wpływa na zdrowie?

Praca na siedząco – jak wpływa na zdrowie?

W czasach rosnącej popularności pracy zdalnej coraz więcej osób zmaga się z konsekwencjami siedzącego trybu życia. Nierzadko zapominamy, jak duży wpływ ma on na nasze zdrowie oraz stan umysłu. Siedzący tryb pracy w dłuższej perspektywie czasu może przyczyniać się do wystąpienia różnych dolegliwości bólowych oraz powodować zmęczenie. Jak zapobiegać jego negatywnym konsekwencjom?

Siedzący tryb życia – co to znaczy?

Praca siedząca wymaga od nas spędzania większości czasu w jednej pozycji. Dotyczy to nie tylko typowych biurowych zawodów związanych z pracą w biurach – programistów, księgowych czy recepcjonistów. Wiele osób pracujących zdalnie również spędza przed ekranem monitora dużo czasu w ciągu dnia, często zapominając o robieniu przerw i wprowadzeniu do swojego życia aktywności fizycznej.

Negatywne skutki pracy siedzącej dla zdrowia

Naukowcy od dawna ostrzegają o negatywnym wpływie pracy siedzącej na nasze zdrowie. Badania potwierdzają, że osoby spędzające większość czasu w takiej pozycji są bardziej narażone na wystąpienie różnych problemów zdrowotnych od pracowników prowadzących aktywny tryb życia. Praca na siedząco zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu II, nadwagi i otyłości. Długotrwałe siedzenie wpływa także niekorzystnie na nasz kręgosłup, prowadząc do dolegliwości bólowych, a nawet powstania zmian zwyrodnieniowych.

Jak praca siedząca wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Wpływ pracy siedzącej nie ogranicza się do problemów fizycznych. Badania wskazują, że siedzący tryb życia ma także wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Długotrwałe siedzenie, brak ruchu i izolacja mogą prowadzić do pogorszenia nastroju, zwiększenia poziomu stresu, a nawet do depresji czy stanów lękowych.

Biurko elektryczne – alternatywa dla pracy na siedząco

Na szczęście, istnieją rozwiązania, które mogą pomóc nam zminimalizować negatywne skutki pracy siedzącej. Jednym z nich jest dobrze wyposażone stanowisko, które pozwala przyjąć ergonomiczną postawę. W tym pomaga m.in. podnoszone biurko, czyli mebel, dzięki któremu możesz ustawić blat na wysokości dostosowanej do Twojego wzrostu, a także zmienić pozycję i zacząć pracować na stojąco.

Biurko elektryczne w większym stopniu angażuje użytkownika i daje możliwość kontrolowania postawy na bieżąco. Wystarczy naciśnięcie jednego przycisku, aby w krótkim czasie zmienić pozycję i przejść do stania. Możesz kupić meble również w wersji z ręczną regulacją wysokości – oba modele znajdziesz w ofercie sklepu Motiondesk. Więcej znajdziesz na stronie: https://www.motiondesk.pl/. Poza tym – warto wprowadzić regularne przerwy na ruch, ćwiczenia na kręgosłup oraz zadbać o aktywność fizyczną również poza pracą.

Praktyczne wskazówki do wdrożenia zdrowszego trybu pracy

Jak zatem zmienić swoje nawyki? Przede wszystkim, pamiętaj o regularnych przerwach. Krótki spacer, ćwiczenia rozciągające czy po prostu przerwa na rozprostowanie nóg – to wszystko może pomóc Ci utrzymać dobre zdrowie. Ważne jest także utrzymanie prawidłowej postawy – zarówno podczas siedzenia, jak i stania. Pomyśl o włączeniu do swojego dnia codziennej aktywności fizycznej – krótki spacer lub ćwiczenia mogą odmienić Twoje ogólne samopoczucie.