Mieszalniki mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Pozwalają na uzyskiwanie jednolitej konsystencji z dwóch lub więcej składników, które łączą się ze sobą w wyniku mieszania. Firma BIES oferuje różne typy mieszalników, które mogą posiadać dowolną konfigurację.
Do czego potrzebny jest mieszalnik?
Zadaniem mieszalnika jest wytworzenie jednorodnej konsystencji z umieszczonych w nim substancji. W procesie mieszania dochodzi do wzajemnego przemieszczania się różnych cząsteczek, dzięki czemu powstaje jednolita pod względem stężenia, gęstości oraz temperatury masa. Otrzymana w ten sposób substancja może mieć postać płynną, półpłynną lub sproszkowaną.
Dzięki mieszalnikom możliwe jest przyspieszenie reakcji chemicznych i zwiększenie wydajności w zakładzie. Optymalnie dobrane urządzenie pozwala na uzyskanie wymaganego stopnia wymieszania w możliwie najkrótszym czasie. Ponadto wpływa to również korzystnie na zmniejszenie zużycia energii w przedsiębiorstwie i redukcję kosztów.
Budowa i rodzaje mieszalników
Mieszalnik przemysłowy składa się przede wszystkim ze zbiornika, w którym znajduje się mieszadło. Urządzenie może być jednak wyposażone w elementy dodatkowe, takie jak: izolacja, płaszcz grzewczo-chłodzący, aparatura kontrolno-pomiarowa, a także systemy sterowania.
Odpowiednia konfiguracja urządzenia pozwala na optymalizację procesu mieszania i uzyskanie właściwiej konsystencji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mieszalników, które różnią się budową, pojemnością oraz przeznaczeniem.
Ze względu na budowę mieszalniki można podzielić na:
- jednopłaszczowe – tylko z płaszczem wewnętrznym,
- dwupłaszczowe – posiadają dodatkową warstwę izolacyjną,
- trójpłaszczowe – zbudowane są z płaszcza wewnętrznego, płaszcza grzewczo-chłodzącego oraz izolacji.
Z kolei biorąc pod uwagę rodzaj mieszadeł i charakter cyrkulacji cieczy, wyróżnia się mieszalniki z mieszadłami:
- wolnoobrotowymi – przeznaczonymi do mieszania płynów o większej lepkości i gęstości, np. mieszadła kotwicowe, kotwicowe ze skrobakami, ramowe, ramowe ze skrobakami czy też wstęgowe bądź mieszadło łopatowe z przeznaczeniem do mieszanin o mniejszej lepkości
- szybkoobrotowymi, np.:
- śmigłowymi – z przeznaczeniem do mieszania układów ciecz-ciało stałe
- turbinowymi – mającymi za zadanie wytworzyć wyższą burzliwość w układzie np. ciecz-gaz
- ścinającymi, np. tarczowe, high shear mixer, mieszadła homogenizujące typu stator-rotor
Urządzenia można również podzielić pod względem parametrów ciśnienia pracy. Są to:
- mieszalniki bezciśnieniowe – pracujące w układach otwartych
- mieszalniki ciśnieniowe – bardziej złożone urządzenia, mogące pracować w warunkach podciśnienia oraz nadciśnienia, wyposażone w odpowiednią aparaturę kontrolną pomiarową
Dodatkowe informacje o mieszalnikach znajdziesz na https://bies.org.pl/mieszalniki/.
Zastosowanie mieszalnika
Mieszalniki mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Urządzenia służą do łączenia: substancji o różnych lepkościach, proszków, materiałów ziarnistych, substancji półpłynnych, a także płynów z proszkami. W zależności od rodzaju składników, mieszalnik posiada odpowiedni typ mieszadła oraz aparaturę dodatkową.
Maszyny znajdują najczęściej zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, spożywczym, farmaceutycznym oraz chemicznym. Bez mieszalników trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu zakładów. Przy ich użyciu można np. wytwarzać produkty farmaceutyczne , emulsje, kremy, sosy, a także wiele innych substancji.
Gdzie znaleźć odpowiedni mieszalnik?
Kupując mieszalnik, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jakość urządzeń, ich przeznaczenie oraz zakres świadczonych usług. Producentem nowoczesnych i wydajnych maszyn jest firma BIES. Przedsiębiorstwo posiada w sprzedaży m.in. mieszalniki kosmetyczne, farmaceutyczne oraz spożywcze. Wszystkie urządzenia są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej, co przekłada się na ich niezawodność i trwałość.
BIES proponuje swoim klientom kompleksową usługę, która obejmuje projekty, doradztwo techniczne, montaż, a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Producent zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, którzy są w stanie przygotować niezbędną dokumentację oraz zaproponować najlepsze rozwiązanie.
W zależności od potrzeb klienta oraz specyfiki branży, mieszalniki mogą posiadać dowolną konfigurację mieszadeł oraz wyposażenia. Oferowane urządzenia pozwalają na szybkie połączenie składników i optymalizację procesu produkcji.