Nieprzepuszczalność, odporność i jakość drzwi zewnętrznych są niezwykle ważne. Brak szczelności powoduje, że drzwi tracą swoje właściwości, tj. nie zapewniają już dobrej izolacji termicznej, ciepło ucieka z domu, a rachunki za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym szybko rosną. Przestają one także zabezpieczać w pełni przed hałasem. Dobrze dobrana uszczelka może skutecznie ochronić drzwi zewnętrzne przed uszkodzeniami. Jak prawidłowo uszczelnić próg drzwi wejściowych, by nie stracić gwarancji? Przedstawiamy kilka inspirujących pomysłów na prace naprawcze w przedpokoju.
Zagrożenie
Należy pamiętać, że nie należy zbyt długo zwlekać z interwencją. Słaba izolacja może powodować uszkodzenie drzwi, a także mieć negatywny wpływ na przylegające pomieszczenia. Wraz z chłodem wdziera się do środka również wilgoć, która z czasem może prowadzić do niszczenia wykładziny, tapet, dekoracji, mebli w przedpokoju, a także do pojawienia się pleśni i grzyba na ścianach oraz sufitach. Złe ustawienie progu będzie pogłębiać problem przy długotrwałym użytkowaniu, co w konsekwencji spowoduje konieczność wymiany całych drzwi. Nie masz czasu ani ochoty na pracochłonne prace remontowe w przedpokoju? Zainspiruj się kilkoma pomysłami na uszczelnienie drzwi bez konieczności wzywania fachowców.
Zły montaż progu
Co robić, gdy do przedpokoju przez drzwi wdziera się nieprzyjemny chłód? Po pierwsze, problemem może być nieprawidłowy montaż progu. Zwróć uwagę, czy nie odkształca się on, nie pęka i nie ma zarysowań. Dobrze dopasowany próg oraz drzwi powinny szczelnie do siebie przylegać. Sprawdź to. Zajrzyj również, czy była w tym miejscu wykonana od spodu odpowiednia izolacja. Jak skutecznie uszczelnić próg? Ciepły montaż progu przeprowadzić można zarówno podczas wstawiania pierwszych drzwi wejściowych do domu, jak i przy wymianie starych. Wymaga to jednak fachowej ekipy. Co możesz zrobić sam? Skorzystaj z uszczelek.
Rodzaje uszczelek
Wyróżniamy dwie kategorie uszczelnień. Pierwsze z nich to opadająca listwa progowa z podporą i uszczelnienie szczotkowe. Wymagają one wcześniejszego przygotowania drzwi na etapie produkcji. Drugi rodzaj to uszczelka piankowa na drzwi lub listwa progowa docieplająca sam próg. Ważne, by pamiętać przy zakupie, iż uszczelki do drzwi zewnętrznych powinny być grube i wytrzymałe. Najlepsze są silikonowe, z termoplastycznych elastomerów (TPE) i termoplastycznych wulkanizatorów (TPV).
Montaż uszczelnień
Poniżej krok po kroku opisujemy, w jaki sposób uszczelnić drzwi od spodu, wykorzystując uszczelkę szczotkową. Dzięki specjalnej budowie szczotka dostosowuje się do podłogi, zapewniając idealną szczelność.
- Oczyść spodnią część drzwi ściereczką z delikatnym detergentem.
- Przytnij uszczelkę, tak by pasowała do szerokości Twoich drzwi.
- Przymocuj samoprzylepną uszczelkę, stopniowo przyklejając ją do drzwi.
Wyciszanie drzwi wejściowych
Gdy próg będzie już naprawiony, a mimo to wciąż izolacja będzie pozostawiała dużo do życzenia, możesz zdecydować się na wyciszenie drzwi. Istnieje kilka metod. Nie są one trudne ani czasochłonne, a aranżacja w przedpokoju może zyskać na poniższych inspiracjach. Ciekawą metodą jest wykonanie stylowej tapicerki drzwiowej wypełnionej izolatorem z kompozytu pianek. Innym sposobem jest mata wygłuszająca. Jest ona łatwa w montażu, cienka, elastyczna i samoprzylepna. Kolejnym pomysłem, dość dekoracyjnym, są tapety akustyczne.
A może da się prościej?
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie uszczelki, warto sprawdzić prawidłowość wyregulowania skrzydeł drzwiowych na zawiasach. Niewłaściwie ustawione skrzydła drzwiowe mogą mieć kluczowe znaczenie dla szczelności całej konstrukcji. Ustawiając zawiasy, można unieść lub opuścić skrzydło albo zwiększyć jego docisk do ościeżnicy.
Jak widać, istnieje wiele sposobów, by przywrócić w Twoim przedpokoju ciepły i przytulny klimat bez wilgoci i hałasu. Po więcej inspiracji na spójne aranżacje drzwi zewnętrznych i całego przedpokoju wejdź na stronę AboutDecor. Zadbaj, by wejście do Twojego domu było zapraszające, estetyczne i zadbane.