Fluwoksamina (fluvoxaminum) – zastosowanie, przeciwwskazania

Fluwoksamina (fluvoxaminum) – zastosowanie, przeciwwskazania

Fluwoksamina kojarzona jest przede wszystkim z lekami przeciwko depresji (antydepresanty). Fluwoksaminę stosuje się przede wszystkim w leczeniu zaburzeń depresyjnych oraz obsesyjno-kompulsyjnych. Lek ten działa bardzo szybko, ponieważ już w przeciągu 1 tygodnia można poczuć zauważalne efekty. Jak się również okazało, fluwoksamina działa bardzo korzystanie na organizm podczas zachorowania na Covid-19 (ma działanie przeciwwirusowe). Poznaj dokładne właściwości i zastosowanie fluwoksaminy.

Fluwoksamina (fluvoxaminum) – informacje ogólne

Fluwoksamina to silny lek należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Podnosi poziom serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym poprzez blokowanie jej transportu z powrotem do komórki nerwowej. Proces ten w mniejszym stopniu obejmuje wiązania z takimi receptorami jak: adrenergiczne, histaminowe, muskarynowe, dopaminergiczne oraz serotoninergiczne.

Lek ten wykazuje również nieznaczny wpływ na przekazywanie informacji za pomocą noradrenaliny.

Fluwoksaminę przepisuje się osobom cierpiącym na zaburzenia depresyjne oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Lek ten mogą zażywać również dzieci w wieku od 8 lat – w tym młodzież. Lek ten charakteryzuje się dosyć szybkim działaniem i pierwsze efekty można zauważyć już po pierwszym tygodniu stosowania.

W dawkach terapeutycznych fluwoksamina nie wywiera istotnego wpływu na układ dopaminergiczny i noradrenergiczny i nie działa cholinolitycznie.

Wzór sumaryczny fluwoksaminy to C15H21F3N2O2. Po raz pierwszy substancja ta została zsyntetyzowana w 1971 roku przez laboratoria firmy Duphar. Niemniej w formie leku została wprowadzona do użytku dopiero 12 lat później w 1983 roku przez koncern Solvay.

Dawkowanie i podawanie

Fluwoksamina podawana jest doustnie. W zależności od przepisanej dawki, zażywa się ją raz lub kilka razy dziennie. W przypadku zauważalnej różnicy i poprawy samopoczucia, dalsze leczenie przeciwdepresyjne kontynuuje się przez kolejne 6 miesięcy. Z kolei dalsze leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dzieci i młodzieży trwa jeszcze przez 10 tygodni.

Informacja: Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów ostawienia, Fluwoksaminę należy odstawiać stopniowo w okresie przejściowym trwającym od 1 do 2 tygodni.

Uwaga! Podczas stosowania leku należy zachować ostrożność, szczególnie podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn. Lek może powodować zwiększone uczucie senności.

Wchłanianie

Fluwoksamina wchłania się w całości i bardzo szybko. Nie trzeba przyjmować jej na czczo lub po posiłku, gdyż zawartość pokarmu w żołądku nie ogranicza jej wchłaniania. Dostępność biologiczna leku wynosi 53%. Maksymalne stężenie fluwoksaminy w surowicy widoczne jest po upływie od 3 do 8 godzin po podaniu.

Biologiczny okres półtrwania po podaniu pojedynczej dawki wynosi ok. 14 godzin. Przy długotrwałym zażywaniu, okres ten wydłuża się do ok. 17–22 godzin.

Fluwoksamina metabolizowana jest w wątrobie i wydalana wraz z moczem. Rozkładana jest do 9 metabolitów (2 z nich mogą wykazywać niewielką aktywność farmakologiczną).

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest:

  • przyjmowanie inhibitorów MAO
  • przyjmowanie tyzanidyny
  • przyjmowanie ramelteonu.

Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Leki zawierające fluwoksaminę

Jednym z preparatów zawierającym fluwoksaminę są tabletki powlekane Fevarin, wydawane na receptę. Za opakowanie 30 tabletek zawierających po 100 mg substancji czynnej, zapłacimy ok. 28–30 zł.

Dawkowanie preparatu Fevarin

Leczenie depresji:

  • Dorośli: 100 mg 1 raz na dobę (dawka maksymalna to 300 mg na dobę);
  • Dzieci do 18 roku życia: nie należy stosować preparatu w leczeniu depresji.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych:

  • Dorośli: od 100 do 300 mg na dobę;
  • Dzieci do 18 roku życia: 25 mg na dobę (dawka maksymalna to 200 mg na dobę)

Sprawdź również informacje o innych substancjach:


źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Fluwoksamina
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=335

źródło zdjęcia głównego: en.wikipedia.org

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.