W każdej z grup uprawnień SEP czyli: G1, G2 lub G3 można ubiegać się o certyfikat eksploatacyjny lub dozorowy. Wybór certyfikatu zależny jest przede wszystkim od pracy, jaką będzie się wykonywać. Czym jednak charakteryzują się uprawnienia dozorowe SEP? Dla kogo są przeznaczone? O tym wszystkim w tym artykule.
Czym różni się eksploatacja od dozoru?
W świetle polskiego ustawodawstwa eksploatacja oznacza wykonywanie codziennych, rutynowych czynności w ramach obowiązków służbowych. Działania te mają wpływ na parametry maszyn, urządzeń czy instalacji i odbywają się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska naturalnego.
Konserwacja oraz remont oznaczają kolejno: zabezpieczenie urządzenia przed uszkodzeniem poprzez utrzymanie należytego stanu technicznego oraz naprawę wszelkiego rodzaju usterek występujących w cyklu życia instalacji lub maszyny.
W ramach świadectwa eksploatacyjnego otrzymuje się również uprawnienia pomiarowe czyli umożliwiające m.in. ocenę stanu technicznego, sprawności elektrycznej czy jakości regulacji.
Uprawnienia dozorowe co ciekawe nie są rozszerzeniem certyfikatu eksploatacyjnego – można posiadać jedynie uprawnienia typu D, bez eksploatacyjnych. Uprawnienia SEP D dają osobie kwalifikowanej możliwość prowadzenia nadzoru nad pracami eksploatacyjnymi, konserwacyjnymi, remontowymi i innymi wymienionymi w SEP E. Ważne jest jednak, że aby móc wykonywać zarówno prace nadzorcze, jak i eksploatacyjne – należy posiadać oba uprawnienia: SEP E i D.
Zobacz również: Kto odpowiada za stan BHP na uczelni?
Dla kogo przydatne są uprawnienia dozorowe?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej – uprawnienia dozorowe są potrzebne osobom nadzorującym prace eksploatacyjne, remontowe lub inne objęte certyfikatem SEP Eksploatacja. Jakie to jednak stanowiska? W jakich branżach jest to przydatna kwalifikacja? Poniżej wymieniamy najczęstsze przykłady:
- kierownik działu eksploatacji,
- szef działu utrzymania ruchu,
- kierownik działu projektowania,
- inżynier budowy,
- szef działu badań i rozwoju,
- inżynier automatyk,
- wykładowca w szkole SEP,
- dyrektor ds. technicznych,
- kierownik projektu,
- elektryk dozorujący,
- Inżynier energetyki.
Zobacz również: Kto odpowiada za stan BHP w zakładzie pracy?
Do czego uprawnia SEP Dozór?
Kwalifikacje z dziedziny dozorowej w gałęzi G1 (elektrycznej) uprawniają do dozoru nad czynnościami takimi jak:
- eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych,
- konserwacja,
- remonty,
- montaż,
- pomiary,
na urządzeniach z poniższej grupy:
- elektryczna sieć trakcyjna,
- urządzenia do elektrolizy,
- urządzenia elektryczne zabezpieczone przeciwwybuchowo,
- sieci oświetlenia ulicznego,
- urządzenia o napięciu znamionowym wyższym lub niższym niż 1kV,
- urządzenia prądotwórcze podłączone do polskiej sieci elektroenergetycznej o dowolnym poziomie napięcia znamionowego,
- urządzenia prądotwórcze o mocy wyższej niż 50kW,
- aparatura kontrolno-pomiarowa oraz automatyka w urządzeniach wymienionych powyżej.
Oprócz tego uprawnienia dozorowe skupiają się również w dużej mierze na monitorowaniu i utrzymaniu prawidłowej pracy urządzeń elektrycznych z zachowaniem odpowiednich norm.
Warto dodać, że w zależności od wybranej gałęzi uprawnień SEP dostępne uprawnienia mogą się różnić od wymienionych powyżej z uwagi na inny charakter pracy w branżach ciepłowniczej i gazowniczej.
Zobacz również: Jaki kolor powinny mieć znaki ewakuacyjne w firmie?