Niektórzy płatnicy VAT mają możliwość wyboru kwartalnego rozliczania podatku od towarów i usług. Może to nieść za sobą wiele korzyści. Kto ma prawo do korzystania z kwartalnych rozliczeń VAT i jakie są zalety takiego rozwiązania? Odpowiadamy.
Kto ma prawo do kwartalnego rozliczania podatku VAT?
Możliwość kwartalnego rozliczania podatku VAT dotyczy tak zwanych małych podatników. Tym mianem określa się firmy, których obrót w trakcie roku podatkowego nie przekroczył 2 000 000 euro. Do lipca 2023 roku limit ten był niższy i wynosił 1 200 000 euro. Kwota przeliczana jest na złotówki według średniego kursu NBP z pierwszego dnia października roku poprzedniego. Ponadto ulega ona zaokrągleniu do 1 000 złotych. W przeliczeniach może pomóc biuro rachunkowe.
Aby kwartalnie rozliczać podatek VAT, trzeba też spełnić dodatkowe wymagania, które można znaleźć w art. 99 ust. 3a ustawy o VAT. Należy do nich bycie zarejestrowanym jako podatnik VAT przez okres przynajmniej 12 miesięcy. W kwartale, którego dotyczy rozliczenie, nie można także wykonać dostaw towarów wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy. Punkt ten nie ma mocy, jeśli łączna wartość dostaw w żadnym miesiącu nie przekroczyła 50 tysięcy złotych bez podatku. Z możliwości dyskwalifikuje także import towarów na zasadach określonych w art. 33 a ust.1 ustawy o VAT.
Zalety kwartalnego rozliczania podatku VAT
Kwartalne rozliczanie VAT niesie za sobą wiele zalet, przez co może zostać zaproponowane danej firmie przez biuro rachunkowe. Taka metoda daje między innymi większą swobodę w rozliczaniu faktur i odliczaniu ich od podatku. Możliwe jest to nie tylko w kwartale, w którym zostały wystawione, ale też przez dwa kolejne. Mamy więc na to co najmniej pół roku.
Rozliczanie kwartalne to także mniej plików JPK_V7 do korekty w razie wystąpienia jakichkolwiek błędów. Korzystając z kwartalnych rozliczeń, można także postawić na metodę kasową. Z tego powodu wiele firm może znacząco zyskać na przejściu na kwartalne rozliczanie podatku od towarów i usług zamiast dalej korzystać z miesięcznego.