Mendel jaj – ile to sztuk i jak to przeliczać?

Mendel jaj – ile to sztuk i jak to przeliczać?

Mendel kojarzy się nam z naszymi babciami i dziadkami. Nic dziwnego, ponieważ za ich czasów mendel jaj oznaczał konkretną liczbę. Obecnie mendel jest jednostką rzadko stosowaną i mało kto wie jest w stanie zgadnąć, jaka liczba się kryje pod tym pojęciem.

Czym jest mendel?

Mendel to zwyczajowa miara liczbowa powszechna w Polsce od XIV wieku. Mendel to inaczej 15 sztuk, czyli 1/4 kopy (1 kopa = 60 sztuk). Samo słowo “mendel” wzięło się z niemieckiego słowa “mandel“. Niekiedy stosowało się tzw. mendel chłopski, który stanowił równowartość 16 sztuk danego produktu.

Najczęściej mendel stosowany jest w przypadku odmierzania produktów rolnych, taki jak jajka czy drób. Obecnie jednak raczej nie spotkamy się z tym określeniem w sklepach czy marketach, a jedynie na lokalnych bazarach, chociaż i tam to starodawne nazewnictwo powoli odchodzi do lamusa.

Mendel jaj – ile to sztuk?

Mendel jaj oznacza dokładnie 15 sztuk jajek.

Niestety nie da się tego przeliczyć na wytłaczanki, gdyż mają one różną pojemność. W przypadku dużych wytłaczanek do sprzedaży hurtowej (na 30 jajek), jedna taka wytłaczanka pomieści 2 mendle jajek (2x 15 szt). Najczęściej spotykane wytłaczanki na 10 szt. jajek pomieszczą z kolei 2/3 mendla. Trzy takie małe wytłaczanki na 10 jaj, można przeliczyć na 2 mendle (2x 15 szt.).

Przykłady przeliczania

  • 1 mendel = 1,5 małej wytłaczanki (na 10 szt.)
  • 2 mendle = 3 małe wytłaczanki lub jedna duża (na 30 szt.)
  • 4 mendle = 1 kopa jajek, czyli 6 małych wytłaczanek lub 2 duże wytłaczanki

Ile kosztuje 1 mendel jajek?

Za 15 sztuk jaj trzeba średnio zapłacić ok. 15 zł. Ceny zależeć będą jednak od wielkości jajek (te w rozmiarze XL będą najdroższe).

Podsumowując, jeśli poprosimy sprzedawcę o mendel jajek, to otrzymamy od niego 15 sztuk tego produktu. Oczywiście pod warunkiem, że sprzedawca jest świadomy znaczenia tego słowa.


Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.