Jakie ubrania odblaskowe są potrzebne na budowie?

Jakie ubrania odblaskowe są potrzebne na budowie?

Bezpieczeństwo na budowie to podstawa. By spełnić normy BHP i ograniczyć ryzyko groźnych wypadków budowlańcy powinni być odpowiednio wyposażeni. W skład ich stroju roboczego powinny wchodzić również elementy ochronne, takie jak ubrania odblaskowe. Czym jednak musi wyróżniać się taka odzież? Jakie ubrania ostrzegawcze warto dobrać dla budowlańców latem, a jakie zimą? Dowiedz się więcej!

Jakie normy muszą spełniać ubrania ostrzegawcze na budowie?

Ubrania odblaskowe na budowie muszą przede wszystkim spełniać przepisy bezpieczeństwa. Odzież ostrzegawcza – profesjonalnie nazywana odzieżą o podwyższonej widoczności – jest bowiem zaliczana do kategorii ubrań ochronnych.

Najważniejsza jest norma PN-EN ISO 20471. To międzynarodowe przepisy, które obowiązują również w Polsce. Precyzyjnie definiują wymaganą powierzchnię odblasków, ale również jaskrawego tła. Taśmy odblaskowe muszą być też rozmieszczone w odpowiedni sposób.

Przywołana norma dzieli ubrania odblaskowe na trzy klasy. Najwyższą ochronę gwarantuje trzecia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://nowoczesny.pl/odziez-odblaskowa-do-pracy-jak-dobrac-ja-zgodnie-z-przepisami/.

Jak dobrać letnią odzież ostrzegawczą na budowę?

To, jakie ubrania są potrzebne budowlańcom, zależy od ich stanowiska pracy. Najlepiej widoczni muszą być operatorzy maszyn i osoby pracujące w pobliżu ciężkiego sprzętu. Latem ich ubiór muszą stanowić przynajmniej długie spodnie odblaskowe oraz ostrzegawcza koszulka – T-shirt lub polo. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by w chłodniejsze dni na koszulkę założyć ostrzegawczą bluzę.

W katalogu ubrań odblaskowych łatwo znaleźć kamizelki oraz szorty ostrzegawcze. Takie ubrania zapewniają jednak niższy poziom ochrony. Będą odpowiednie jedynie na stanowiska związane z mniejszym ryzykiem.

Jakie ubrania odblaskowe będą potrzebne na budowie zimą?

Zimą ubrania robocze odblaskowe muszą nie tylko poprawiać widzialność pracownika, ale również zapewniać mu ochronę przed chłodem. Na budowie konieczna będzie więc ostrzegawcza kurtka. By spełniać wymogi ubrań odblaskowych klasy trzeciej, musi posiadać na rękawach i tułowiu dwa równoległe pasy odblasków.

W czasie łagodniejszych zim świetnie sprawdzą się softshelle. To ubrania, które nie tylko izolują od chłodu, ale mają też bardzo dobre parametry oddychalności. Praca w takim stroju będzie więc bardziej komfortowa niż na przykład w słabo przepuszczalnym polarze.

Kiedy jednak na budowie trzeba pracować w temperaturach poniżej zera, potrzebna będzie kurtka ze słuszną dozą ocieplenia. Znakomicie sprawdzają się zwłaszcza ubrania z podszewką Insulatex. Trzeba też zadbać o ochronę przed przemakaniem – zapewnia ją wodoodporna powłoka z poliuretanu. Oprócz kurtki potrzebna będzie czapka ostrzegawcza w jaskrawym kolorze. Do tego warto dodać ocieplane spodnie odblaskowe. 

Podsumowanie: jakie ubrania odblaskowe najbardziej przydadzą się budowlańcom?

Na większości stanowisk na budowie konieczne jest używanie ochronnych ubrań ostrzegawczych. By zadbać o bezpieczeństwo, trzeba więc wybierać odzież, która spełnia normę PN-EN ISO 20471. Latem podstawą powinno być połączenie koszulki i długich spodni odblaskowych. Zimą w skład stroju roboczego powinna natomiast wchodzić ocieplana kurtka z powłoką wodoodporną i dwoma taśmami ostrzegawczymi.