Siarczyn sodu (E221) to kolejny konserwant, który chętnie dodawany jest do wielu produktów spożywczych – w szczególności zawierających żółtko jaj kurzych. Czy jest on szkodliwy dla naszego zdrowia? Jakie ma działanie i zastosowanie w produktach? Sprawdźmy, czy spożycie siarczynu sodu może nam w jakimkolwiek stopniu zaszkodzić.
Siarczyn sodu – otrzymywanie, właściwości, zastosowanie
E221 to bezwonny, nieorganiczny związek chemiczny (sól dwusodowa kwasu siarkowego). Powstaje na skutek oddziaływania dwutlenkiem siarki na roztwór wodorotlenku sodu. W warunkach pokojowych siarczyn sodu przybiera postać białych kryształków. Dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz glicerynie. E221 nie rozpuszcza się w alkoholu.
Siarczyn sodu posiada silne właściwości konserwujące, wybielające oraz dezynfekujące. Stosowany jest nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również i przemysłowym. Znajduje się m.in. w utrwalaczach i wywoływaczach fotograficznych. Wykorzystywany także w szeroko rozumianym przemyśle tekstylnym oraz papierniczym.
Wpływ E221 na nasze zdrowie, szkodliwość
Niestety siarczyn sodu nie należy do obojętnych naszemu zdrowiu konserwantów. Przede wszystkim produkty zawierające E221 w znacznym stopniu pozbawione są cennych minerałów i witamin. Ponadto siarczyn sodu może wywoływać reakcje alergiczne oraz problemy pokarmowe. Niemniej jednak przyjmuje się, że dziennie spożycie tej substancji w ilości nie przekraczającej 0,7 mg/kg nie powinno w żadnym stopniu wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. E221 jest rozkładany w wątrobie i wydalany wraz z moczem.
Ciekawostka: zaleca się ograniczyć spożywanie produktów zawierających siarczyn sodu po mocno zakrapianej imprezie. Mogą one wydłużyć uczucie zmęczenia i tzw. „kaca”.