Pellet to małe, sprasowane cylindryczne lub kuliste brykiety produkowane z różnych surowców organicznych, takich jak drewno, trociny, słoma, lub inne materiały roślinne. Stosowane głównie jako paliwo, zarówno w domowych kotłach i piecach, jak i w przemyśle energetycznym. Produkcja tego surowca przebiega w dość prosty sposób, aczkolwiek wymaga zastosowania specjalnych maszyn, tzw. peleciarek lub granulatorów.
Jak działa peleciarka/granulator?
Peleciarka to ciężka i dosyć spora maszyna, której zadaniem jest produkcja granulowanych pasz i peletu, z trocin drzew liściastych oraz iglastych. W zależności od modelu urządzenia, można uzyskać wydajność na poziomie ok. 60 kg peletu lub 100 kg granulowanej paszy w ciągu godziny . Za peleciarkę o takiej sprawności trzeba zapłacić ok. 14 tys. zł.
W peleciarkach można przerabiać:
- trociny;
- paszę;
- łuski nasion;
- słomę;
- siano.
Peleciarki czy też granulatory to rozwiązania, które można bez obaw zastosować na użytek prywatny. Ograniczeniem może być natomiast wolna przestrzeń, którą należy wygospodarować pod stanowisko takiej maszyny. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że peleciarki to urządzenia dosyć energożerne, które dysponują mocą znamionową ok. 4 kW.
Czym są linie do produkcji peletu?
Linie do produkcji peletu to bardziej złożony kompleks kilku maszyn, które lepiej wpiszą się w potrzeby zastosowań przemysłowych. Linia produkcyjna pozwala przerabiać trociny, zrębki oraz wióry drzew iglastych oraz liściastych. Jednocześnie kompleks ten wykonuje takie zadania jest suszenie, rozdrabnianie, prasowanie, schładzanie oraz docelowe utwardzenie materiału opałowego.
Za kompletną linię produkcyjną do peletu trzeba zapłacić od 120 do nawet 400 tys. zł brutto. Niemniej w cenie tej zyskujemy ogromna wydajność przerobową sięgającą nawet 700-800 kg/h.