Kwas benzoesowy (E210) inaczej nazywany kwasem fenylomrówkowym to jeden z najpopularniejszych konserwantów dodawanych do żywności. Hamuje rozwój bakterii, drożdży oraz pleśni. Występuje naturalnie np. w korze czereśni i strączyńca, a także w anyżu oraz malinach. Czy kwas benzoesowy jest szkodliwy i jaki ma wpływ na zdrowie? Sprawdźmy jego właściwości.
Kwas benzoesowy (E210) – właściwości
E210 to organiczny związek chemiczny, powszechnie stosowany jako konserwant do żywności. Najczęściej pozyskuje się go na drodze chemicznej poprzez utlenianie toluenu. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym procesie nadmanganian sodu. Alternatywną metodą wytwarzania jest hydroliza benzonitrylu (pochodnej benzenu). Oprócz swoich właściwości bakteriobójczych i grzybobójczych, posiada również walory smakowe.
Zastosowanie
W jakich produktach występuje kwas benzoesowy? Najczęściej stosuje się go przy produkcji warzonych napojów bezalkoholowych, ciast, gumy do żucia, margaryny, napojów owocowych czy też lodów. Wykorzystuje się go, aby wydłużyć okres przydatności produktów do ich spożycia. Substancja ta wykorzystywana jest również w przemyśle dermatologicznym.
Czy kwas benzoesowy jest szkodliwy?
Światowa Organizacja Zdrowia określiła bezpieczną dzienną dawkę tego konserwantu na poziomie 5mg/kg masy. Niestety związek ten nie jest obojętny dla naszego zdrowia. W nadmiernych ilościach może wywoływać takie objawy jak pokrzywka, astma a także wpływać niekorzystanie na pracę płuc. Ponadto E210 może podrażniać oczy i skórę oraz oddziaływać na układ nerwowy człowieka. Osoby uczulone na aspirynę, powinny unikać spożywania kwasu benzoesowego (lek ten jest jego pochodną).
W innym artykule wyjaśniamy zasadę: Pamiętaj chemiku młody wlewaj zawsze kwas do wody!