Jak działają fazowarki do metalu?

fazowarki do metalu

Fazowarki do metalu to praktyczne urządzenia do skrawania, które przydają się do obróbki końcowej podczas produkcji elementów. Najczęściej wykorzystywane są do fazowania wałków i otworów, aby poprawić ich estetykę lub zapewnić im optymalne możliwości montażowe. Działanie fazowarek jest bardzo proste, a wymiar fazy określany jest za pomocą kąta i długości, na jakiej materiał ma zostać obrobiony. Na czym dokładnie polega fazowanie? Odpowiadamy.

Na czym polega fazowanie?

Fazowanie metalu polega na załamywaniu krawędzi przedmiotów pod określonym kątem oraz na określonej długości. Jest to jedna z metod ukosowania, która ma na celu osiągnięcie pożądanego kształtu produkowanych elementów niezbędnych do budowy maszyn czy innych konstrukcji. Wykonywanie faz to usuwanie odpowiedniej ilości materiału z krawędzi. Dzięki fazowaniu możliwe jest właściwe zamontowanie danej części w późniejszym etapie produkcji lub nadanie jej krawędzi estetyczniejszego wyglądu.

Renomowane na rynku firmy, takie jak Jazon, produkują nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenia, które są niezastąpione w różnych zakładach przemysłowych, maszynowniach czy narzędziowniach podczas produkcji części. Oferowane przez nich fazowarki do metalu poza załamywaniem krawędzi pozwalają na ich szlifowanie oraz tępienie. Proces fazowania może się odbywać na przedmiotach metalowych oraz pryzmatycznych, a także na płytach.

Zalety wykorzystania fazowarek do metalu

Wykorzystanie nowoczesnych i funkcjonalnych fazowarek do metalu w przemysłowych zakładach produkcyjnych przynosi wiele korzyści w zakresie usprawnienia realizowanych prac. Mogą być one wykorzystywane do efektywnego fazowania rozmaitych przedmiotów, w tym elementów konstrukcji spawanych i spawów. Fazowarki do metalu zapewniają estetyczne efekty prac, a także:

  • przyspieszenie realizacji procesów produkcyjnych,
  • brak potrzeby dodatkowej obróbki,
  • dużą dokładność prac,
  • dużą moc i wydajność pracy,
  • wykonywanie faz pod odpowiednim kątem.

Ponadto urządzenia te charakteryzują się dużą trwałością oraz wytrzymałością, nawet podczas ciągłej, intensywnej pracy. Ich stabilna konstrukcja pozwala na obróbkę różnego rodzaju elementów, również takich, które wykonane są z bardzo twardego metalu. Fazowarki do metalu wyposażone są w twarde narzędzia o dużej żywotności, które sprawdzą się do wielokrotnego szlifowania. Wiele modeli jest przenośnych, dzięki czemu mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie wycinane przedmioty są przeznaczone do fazowania.