Czym charakteryzuje się system APS i dlaczego jest lepszy niż Excel?

system APS

Advanced Planning and Scheduling (APS) to niezawodne narzędzie, które pozwala firmom efektywnie planować i sprostać wyzwaniom dzisiejszej produkcji. System APS jest dedykowanym rozwiązaniem dla branży produkcyjnej, dlatego wypełnia funkcjonalne luki innych ogólnodostępnych narzędzi, którymi próbują się wspierać przedsiębiorstwa z tego sektora. Jakie są zalety tego oprogramowania i w czym tkwi jego przewaga nad popularnym Excelem?

System APS – na czym polega jego fenomen?

Jego podstawową zaletą jest szybkość działania, precyzja dostarczanych danych oraz zaawansowane możliwości, bazujące na AI. Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji, aktualizacji danych w czasie rzeczywistym oraz wygodnemu, zdalnemu dostępowi, planowanie produkcji jest zdecydowanie bardziej efektywne. Co potrafi APS?

System od OptiMES może zaplanować Twoją produkcję, w ciągu kilkunastu sekund przeplanować ją w oparciu o nagłe zmiany, a także z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować o możliwych ryzykach w wykonalności. Co więcej, APS przyczynia się do optymalizacji wąskich gardeł, przepływów materiałowych oraz tworzy automatyczne szablony technologii.

Jakie są możliwości systemu APS?

System APS, poza kwestiami wymienionymi powyżej, pozwala również na:

  • zaplanowanie każdego typu produkcji,
  • bieżącą wizualizację postępów i rozliczenia produkcji,
  • generowanie symulacji typu „what if” – dostarczają one informacji, na bazie których można
  • podejmować trafne decyzje o zmianie kolejności zleceń, terminów, zaangażowaniu zasobów
  • ludzkich lub zakupie nowego wyposażenia parku maszynowego,
  • kontrolowanie zapotrzebowania surowcowego i kadrowego,
  • bardziej wydajną kooperację i podwykonawstwo (w tym ocena opłacalności),
  • precyzyjną kontrolę stanów magazynowych.

APS vs Excel – porównanie

Arkusz kalkulacyjny to bezwzględnie bardzo przydatne narzędzie, które nie tylko jest na każdą kieszeń, ale także w rękach zaawansowanych użytkowników może znacząco ułatwić proces analizy czy planowania. Kolejnym jego atutem jest prostota obsługi. Minusem są natomiast jego ograniczenia – szczególnie jeśli chcemy wykorzystywać excela do planowania produkcji. O jakich mankamentach mowa?

  • Ręczne wprowadzanie danych – Oprócz straty czasu powoduje ono utratę rzetelności danych w finalnych analizach i raportach, które powstają przecież na podstawie ręcznie wprowadzonych danych. Nieścisłości wynikają z błędów podczas wprowadzania, naturalnej tendencji do zaokrąglania zapisywanych danych oraz kwestii uzupełnia “z pamięci”.
  • Arkusz nie może być modyfikowany przez kilku użytkowników jednocześnie – Ten mankament excela to strata czasu. Przyczynia się także do wolniejszego reagowania, ponieważ w krytycznym momencie nigdy nie ma pewności, że plik jest wolny. Jego tempo aktualizowania informacji pozostawia – w porównaniu z aktualizacją danych w modułach OptiMES w czasie rzeczywistym – wiele do życzenia. Planista bez możliwie najaktualniejszych danych nie jest w stanie efektywnie wykonywać swojej pracy.
  • Wiele arkuszy excel – wiele źródeł danych – Zwykle problemem jest przepływ informacji między jednostkami i wymiana wiedzy w obszarach wspólnych- system APS usprawnia komunikację w firmie.

Bardzo często poszczególne komórki wytwarzają zbiory danych na własne potrzeby. W dużej mierze pokrywają się one z plikami innych działów, jednak zwykle nikt o tym nie wie. W ten sposób, każdy traci czas na ponowne wprowadzanie danych, które już gdzież widnieją w formie elektronicznej.

Chcesz dowiedzieć się więcej możliwościach programu APS? Sprawdź rozwiązanie od OptiMES, które pomoże Ci kompleksowo zarządzać planowaniem i pozostałymi procesami produkcyjnymi!