Jak zapewnić bezpieczeństwo danych firmy?

bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo firmowych danych jest kluczowa dla funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Ataki cyberprzestępców mogą nie tylko zamrozić transakcje z klientami i kontrahentami, ale także narazić firmę na potężne kłopoty finansowe i wizerunkowe. To właśnie dlatego ochrona danych cyfrowych jest czymś, do czego ogromną rolę powinni przywiązać wszyscy przedsiębiorcy – nie tylko osoby odpowiedzialne za międzynarodowe korporacje, ale także właściciele małych firm.

Backup danych i świadomość pracowników – jak chronić firmowe dane?

W dbaniu o bezpieczeństwo firmowych danych niezbędne są oczywiście specjalne oprogramowania i firewalle sprzętowe, ale kluczową rolę odgrywają bardziej prozaiczne rzeczy. Przede wszystkim pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a „zapobiegać” oznacza w tym przypadku – uświadamiać swoich pracowników.

Zarówno w dużych, jak i małych firmach warto przeprowadzać szkolenia z zakresu bezpieczeństwa danych i uczulać pracowników, że ewentualne wycieki danych klientów czy innych osób pracujących w firmie, wiążą się również z konsekwencjami prawnymi, podyktowanymi RODO. Na szkoleniach należy poruszać kwestie kradzieży tożsamości, wyłudzeń danych, wycieków czy szkodliwego oprogramowania.

W kwestii „ludzkiej”, pamiętajmy też o zasadzie ograniczonego zaufania względem podwykonawców, wybierania sprawdzonych i uznanych oprogramowań i aplikacji oraz zabezpieczeniu poczty mailowej. Co jeszcze będzie ważne?

Backup danych – zabezpiecz się na wypadek utraty danych

W razie dużego cyberataku, skutkującego utratą danych zapisanych na dysku, niezbędna będzie kopia zapasowa. Przyjmuje się, że najważniejsze dokumenty powinny być przechowywane nie tylko w wersji oryginalnej na dysku, ale także w dwóch kopiach – na dwóch różnych nośnikach.

Dyski NAS – czym one są i czemu warto je mieć?

Mówiąc o bezpieczeństwie firmowych danych, nie możemy nie wspomnieć o dyskach NAS – czyli dysku zewnętrznym z kartą sieciową Network Attached Storage, który można podłączyć do routera WiFi. Dyski NAS to urządzenia, które pełnią funkcję biblioteki, serwera plików i swoistego sejfu, zabezpieczają znajdujące się na nim dane przed niepowołanymi użytkownikami i udostępniając je jedynie wskazanym osobom.

Dużą zaletą dysku NAS jest to, że są połączone z różnymi urządzeniami podłączonymi do sieci online, co sprawia, że do zgromadzonych na nim plików można dostać się z różnych komputerów. Jeżeli chcesz kupić firewalle sprzętowe i urządzenia zabezpieczające firmę, zapoznaj się z ofertą firmy https://www.esus-it.pl/.

Zakup firewalle sprzętowe

Istotną rolę w dbaniu o bezpieczeństwo danych w przedsiębiorstwie pełni również firewalle sprzętowe, czyli urządzenia monitorujące przychodzący i wychodzący ruch sieciowy. Urządzenia i oprogramowania firewalle, które możesz kupić między innymi na stronie www.esus-it.pl, monitorują otwarte porty sieci i zamykają nieużywane, chroniąc tym samym firmową sieć online przed atakami hakerów, którzy szukają luk.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre urządzenia i oprogramowania zabezpieczające dane wiążą się z wydatkami – pamiętajmy jednak, że konsekwencje ewentualnego ataku mogą być znacznie bardziej dotkliwe.