Umiejętność pisania piórem jest szczególnie ceniona w świecie biznesu. Przy pomocy pióra możemy podpisywać ważne dokumenty, zaproszenia, zlecenia, umowy i wiele więcej. Od wielu dekad pióro wieczne jest oznaką prestiżu i przedsiębiorczości. W dodatku przeglądając pisma sporządzone przy pomocy pióra, bez dwóch zdań jesteśmy pełni podziwu i uznania dla ich autora. Czy pisanie piórem wiecznym jest skomplikowane? W jaki sposób nauczyć się pisania piórem i jakich błędów nie popełniać? Dokładnie wyjaśnimy to w dzisiejszym artykule.
Pióro wieczne – definicja
Pióro wieczne (ang. fountain pen) to przyrząd służący do pisania na papierze, w którym ciekły atrament spływa przez tzw. kapilarę (inaczej spływak) do metalowej końcówki zwanej stalówką. W piórze wiecznym widoczne są zjawiska kapilarne, czyli szereg zjawisk związanych z zachowaniem par i cieczy. Sam atrament z kolei powoli spływa na skutek działania siły grawitacji.
Obecnie pióra wieczne są rzadziej wykorzystywane z uwagi na swoją wysoką cenę – o wiele częściej kupujemy zwykłe długopisy, które są zdecydowanie tańsze i prostsze w obsłudze. Niemniej jednak na całym świecie znajdziemy tysiące zwolenników piór wiecznych, ponieważ wbrew pozorom te piśmiennicze przyrządy mają wiele zalet. Przede wszystkim pisanie piórem wiecznym nie wymaga tak dużego nacisku, dzięki czemu ręka mniej się męczy. Ponadto wszystkie znaki pisane piórem wyróżniają się swoją estetyką.
Rodzaje stalówek w piórach:
Stalówki proste:
- EF/XF (Extra Fine) – ekstra cienka, ok. 0,4 mm;
- F (Fine) – cienka, ok. 0,6 mm;
- M (Medium) – średnia, ok. 0,8 mm;
- B (Broad) – szeroka, ok. 1,0 mm;
- BB (double Broad) – podwójnie szeroka, ok. 1,2 mm;
- BBB (triple Broad) – potrójnie szeroka, ok. 1,4 mm;
Stalówki ukośne:
- OM (Oblique Medium) – ukośna średnia;
- OB (Oblique Broad) – ukośna szeroka;
- OBB (Oblique double Broad) – bardzo szeroka;
O innym przeznaczeniu:
- LH (Left Handed) – dla osób leworęcznych;
- A, MK – dla osób początkujących i dzieci.
Czym cechuje się pisanie piórem?
W wielu sytuacjach, pisanie przy pomocy pióra wiecznego jest oznaką wysokiej klasy, prestiżu i elegancji. To również pewien wyróżnik osobowości, ponieważ sztuka pisania przy pomocy tego przyrządu nie należy do łatwych. Można nawet powiedzieć, że odręczne pisanie piórem to wręcz styl życia.
Eleganckie pióro wieczne jest czymś wyjątkowym w dobie cyfryzacji, smartfonów i komputerów. Niemniej jednak sztuka pisania piórem wymaga poświęcenia i ogromnej cierpliwości. Należy również dobrać odpowiedni rodzaj stalówki, ponieważ nie każda będzie odpowiednia dla początkujących. Jak zatem dobrać niezbędne akcesoria piśmiennicze, aby szybko i bez stresu nauczyć się pisać piórem? Już to wyjaśniamy!
Jaką stalówkę wybrać do nauki pisania?
Stalówka w piórze wiecznym odgrywa bardzo istotną rolę. To właśnie po niej może swobodnie spływać atrament, który docelowo trafia na kartkę papieru. Wbrew pozorom wybór stalówki dla początkującego pisarza piórem nie jest łatwy. Każdą stalówką pisze się inaczej i każda wymaga nabrania odpowiedniej wprawy. W użyciu znajdziemy m.in. stalówki ścięte, zaokrąglone, odwrotnie ścięte i do pisma pochyłego. Dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z pisaniem piórem, poleca się wybór stalówek zaokrąglonych.
Jak pisać piórem wiecznym?
Aby sprawnie pisać piórem, należy przede wszystkim nie wywierać wysokiego nacisku na kartkę papieru. Wystarczy delikatne prowadzenie końcówki pióra, aby tusz swobodnie po niej spływał. Oczywiście atrament przestanie wypływać ze zbiornika w momencie oderwania stalówki od kartki. Ważne jest także trzymanie pióra pod odpowiednim kątem, ponieważ w przeciwieństwie do popularnych długopisów, piórem wiecznym nie da się pisać w dowolnej pozycji.
Jak widać istnieje zaledwie kilka podstawowych zasad pisania piórem, aczkolwiek nie oznacza to, że nauka przebiegać się łatwo i przyjemne. Potrzeba wielu godzin ćwiczeń, aby nauczyć się swobodnego prowadzenia i kreślenia liter. Na pewno nie obejdzie się bez wrednych zacieków, ale nie warto się zrażać i rezygnować już na starcie. Umiejętność ładnego pisania piórem wiecznym jest wysoce przydatna i dodaje tzw. szyku. Warto również pamiętać, aby naukę pisania rozpoczynać od pojedynczych liter, a następnie przejść do składania z nich pełnych zdań. To niczym zadanie z podstawówki, ale od czegoś trzeba zacząć. To pokazuje, jak istotne jest właściwe trzymanie i prowadzenie pióra po kartce papieru.
Jaki papier do pisania piórem?
Z uwagi na to, że atrament spływa dosyć wolno, a nacisk na stalówkę jest niewielki, nie każdy papier nada się do pisania piórem. Należy przede wszystkim wybierać niezbyt śliski i niezbyt szorstki.
Dlaczego warto pisać piórem?
Korzyści, dla których warto podjąć się nauki pisania piórem jest całkiem sporo. Przede wszystkim zajęcie to doskonale odpręża, uczy cierpliwości i dokładności. Ponadto będzie pozytywnie odbierane w kręgach biznesowych.