Druk offsetowy a cyfrowy – Czym się różnią?

Druk offsetowy a cyfrowy - Czym się różnią?

Druk offsetowy to proces wykorzystujący atrament do przeniesienia obrazu na powierzchnię papieru. Służy do drukowania dużych nakładów, takich jak gazety, broszury, ulotki i książki. Czym się różni od druku cyfrowego?

Druk techniką cyfrową to proces kopiowania informacji z jednego cyfrowego nośnika zapisu na inny. technika cyfrowa do produkcji wydruku cyfrowego wykorzystuje kolorową drukarkę laserową lub atramentową.

Różnica między komercyjnym drukiem offsetowym a drukiem cyfrowym polega na sposobie, w jaki wykonuje się kopie dokumentów. W przypadku druku offsetowego wykorzystywane jest płynny atrament, podczas gdy metoda druku cyfrowego wykorzystuje toner lub metody drukowania bez atramentu, takie jak sublimacja lub druk tamponowy.

Druk cyfrowy a offsetowy

Drukarnie offsetowe wykorzystują tradycyjne techniki druku atramentem. Prasa drukarska drukuje tusze na papierze przy użyciu atramentu tradycyjnie wytwarzanego z olejów sublimowanych, które są następnie przepuszczane przez cylinder suszący, aby tusz mógł wyschnąć. Proces ten nazywa się litografią offsetową.

Offset był historycznie najpopularniejszym rodzajem masowej produkcji dla mediów drukowanych, które są przeznaczone do czytania lub oglądania z pewnej odległości od widza, takich jak książki, czasopisma i gazety. Ta forma druku jest również wykorzystywana do innych rodzajów dzieł sztuki i ogólnych celów komercyjnych oraz w przypadku większości produktów poligraficznych, materiałów reklamowych.

Druk cyfrowy to technika druku, która ma miejsce, gdy informacje, które zostały zdigitalizowane, są przenoszone na powierzchnię druku w celu stworzenia reprodukcji oryginału. Odwzorowuje w kolorze lub skali szarości zarówno obrazy, jak i tekst za pomocą sterowanych komputerowo drukarek lub kserokopiarek.

Drukowanie cyfrowe ma wiele zastosowań, w tym reprodukcję grafiki, obrazów i pełno kolorowego tekstu w książkach, czasopismach i gazetach. Druk cyfrowy umożliwia otrzymanie wysokiej jakości wydruków cyfrowych przy znacznie mniejszym nakładzie czasu. Wykorzystanie druku cyfrowego ma korzyści w przypadku wydruków krótkich serii lub produktów specjalistycznych, w których nie ma wystarczającej liczby zamówień, aby druk offsetowy był opłacalny.

Niektóre drukarki offsetowe mogą oferować możliwości cyfrowe, ale większość drukarek cyfrowych nie jest w stanie drukować offsetowo i to różni druk cyfrowy od offsetowego, ponieważ wymaga to ogromnych maszyn z oddzielnymi cylindrami do mokrego i suchego atramentu.

Zalety druku offsetowego

Drukarka offsetowa posiada bęben pokryty gumą. W druku offsetowym obraz jest drukowany na gumowej płycie. Płyta jest następnie tuszowana i prasowana na papierze, zwykle w dużych nakładach. Drukarki offsetowe mogą drukować zarówno na papierze, jak i tkaninie.

Przeczytaj również: Co różni papier kredowy od offsetowego

Druk offsetowy pojawił się pod koniec XIX wieku, kiedy opracowano duże maszyny do tego procesu. Stało się coraz częściej stosowane na początku XX wieku, a od czasu jego rozwoju offset stał się najpowszechniej stosowaną metodą drukowania obrazów i tekstu na papierze. Drukowanie offsetowe nazywa się to również drukiem wklęsłym. W procesie drukowania techniką offsetową obraz lub tekst do nadruku na podniesioną płytę z farbą rozprowadzoną na płycie. Płytka jest umieszczana na nośniku obrazu z pokrytą tuszem powierzchnią, która przenosi obraz na papier lub tkaninę. Atrament lepiej przylega do tych powierzchni, ponieważ są one bardziej szorstkie niż papier i tak wydruk powstaje. Zaletą druku metodą offsetową jest to, że może zapewnić wysokiej jakości obrazy dzięki ich zdolności do dokładnego rejestrowania kolorów i tworzenia ostrych obrazów, które będą trwać przez długi czas. Dzięki temu technika offsetowa nadają się do prac o wysokiej jakości, takich jak odbitki fotograficzne i wydruki gazet.

Wydruk offsetowy to uznana technika drukarska, która służy do drukowania wysokiej jakości produktów o dużej objętości. Jest tańszy niż litografia i bardziej wszechstronny niż typografia. Ma jednak kilka wad, takich jak grafika i tekst niskiej jakości, a konfiguracja może zająć dużo czasu.

Zalety w przypadku druku cyfrowego

Cyfrowa prasa drukarska to wysoce zaawansowane, sterowane komputerowo urządzenie służące do generowania profesjonalnej jakości nadruku na różnych materiałach i jakość wydruków cyfrowych jest bardzo wysoka. Za pomocą prasy cyfrowej możesz wydrukować swoje zdjęcie, logo lub dowolny inny obraz na różnych podłożach, takich jak papier, płótno, metal i nie tylko. Cyfrowe prasy drukarskie składają się z kluczowych części, które obejmują wałek (płyta drukarska), wałki, tusze i lakiery. Główne komponenty pozwalają na produkcję niewielkich nakładów wysokiej jakości wydruków z krótkim czasem realizacji.

Wydruk cyfrowy to proces drukowania, który daje efekt drukarki atramentowej, ale bez użycia wkładu atramentowego lub płynnego tonera. Służy do reprodukcji wysokiej jakości obrazów cyfrowych i tekstu na papierze. W druku cyfrowym proces drukowania polega na użyciu pośrednich nośników. W przypadku zleceń nośnik przekazuje obraz projektu do form drukarskich. Przy druku cyfrowym istnieją dość łatwe możliwości wprowadzenia zmian w projekcie.

Druk jest również nazywany drukiem elektronicznym lub komputerem na płytę (CTP). Nie wymaga wykonywania folii ani płyt, co obniża koszty produkcji. Drukarki cyfrowe dostępne są w formatach biurkowych, szerokoformatowych (A3+, A2+) oraz przemysłowych (12x24in). Drukarki cyfrowe stają się coraz bardziej popularne w przedsiębiorstwach, ponieważ wytwarzają mniej odpadów niż tradycyjne maszyny offsetowe. Wynikająca z tego cena za wydruki cyfrowe jest niższa niż za wydruki offsetowe, dzięki czemu małe firmy mogą produkować wydruki o wyższej jakości na żądanie.

DRUK PLUS
ul. Gnieźnieńska 26/28
Janikowo k/Poznania
62-006 Kobylnica
https://druk-plus.pl/