Dni wolne od pracy w 2021 roku. Kiedy zaplanować urlop?

Dni wolne od pracy 2021 - jak zaplanować urlop, długie weekendy 2021

Jak zaplanować urlop w 2021 roku aby mieć jak najwięcej wolnego? Ile dni wolnych od pracy będzie przysługiwać w 2021 roku? Sprawdźmy, jak wyglądają długie weekendy i wypadają dni świąteczne w nadchodzącym roku 2021.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2021 roku

Pracownicy zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę, mogą w 2021 roku liczyć na 13 dni, które zgodnie z ustawą będą wolne od pracy. Jak wygląda owy rozkład?

 • 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli
 • 4 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
 • 5 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc, drugi dzień świąt
 • 1 maja (sobota) – Święto Pracy
 • 3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 23 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • 3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
 • 1 listopada (poniedziałek) – Dzień Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
 • 26 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

Patrząc na tę rozpiskę można wywnioskować, że w 2021 roku 2 dni świąteczne wypadają w sobotę. Jest to Święto Pracy, które obchodzone jest 1 maja każdego roku oraz jedno z największych świąt, czyli Boże Narodzenie 25 grudnia. W związku z tym, pracownicy mogą liczyć na dwa dodatkowe dni wolnego, które na podstawie art. 130 § 2 Kodeksu Pracy, przysługują z racji sobotnich świąt.

[irp posts=”1307″ name=”Urlop na żądanie – ile dni przysługuje? Kiedy zgłosić?”]

Jak zaplanować urlop w 2021 roku?

Styczeń – pierwsza okazja pojawia się już w styczniu. Nowy Rok przypada w piątek, dzięki czemu zyskujemy pierwszy długi weekend w 2021 roku. W kolejnym tygodniu dniem wolnym od pracy będzie środa 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli.

Kwiecień – na 4 kwietnia przypada Wielkanoc 2021. Co za tym idzie, 5 kwietnia (poniedziłek) mamy dzień wolny od pracy.

Maj – tu okazja na parę dodatkowych dni wolnych od pracy przypada już na początku. Będzie to możliwe za sprawą wspomnianego na początku Święta Pracy 1 maja 2021, które przypada w sobotę. Siłą rzeczy Święto Konstytucji 3 Maja przypada w poniedziałek, który jest również dniem wolnym od pracy.

Czerwiec – w czerwcu 2021 dniem wolnym od pracy jest Boże Ciało, które przypada w czwartek 3 czerwca.

Listopad – w 2021 roku Wszystkich Świętych 1 listopada przypada w poniedziałek i nie idziemy wtedy do pracy. 11 listopada czyli Święto Niepodległości 2021 wypada w czwartek. Wystarczy zatem wziąć 1 dzień urlopu w piątek 2 listopada, aby zrobić sobie długi weekend.

Grudzień – niestety w przeciwieństwie do świąt bożonarodzeniowych w 2020 roku, te nadchodzące w 2021 roku nie przyniosą nam długiego weekendu. Wigilia Bożego Narodzenia 24 grudnia 2021 wypada w piątek. To oznacza, że pierwszy i drugi dzień świąt wypada w weekend. Podobnie sytuacja wygląda z Nowym Rokiem, który wypada w sobotę.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.