Łosoś

Intermarche: Łosoś wędzony Odyssee wycofany ze sprzedaży!

Aktualności z kraju

Kupiłeś niedawno łososia wędzonego marki Odyssee w sieci sklepów Intermarche? Musisz obejść się smakiem! Zgodnie z oficjalnym komunikatem dyrekcji tej sieci sklepów, w próbkach tego produktu stwierdzono obecność groźnej dla zdrowia bakterii Listerii monocytogenes. Spożycie tego produktu może prowadzić do wystąpienia choroby o nazwie listerioza.

Dokładne oznaczenie wycofanego produktu:
Odyssee Łosoś wędzony na zimno sałatkowy, 200 g. Data spożycia: 04.10. Nr partii: 0909/1.

Klienci, którzy dokonali zakupu omawianego produktu, proszeni są o jego zwrot w dowolnej placówce Intermarche. Oczywiście mogą liczyć na zwrot pieniędzy. O sprawie poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, który na podstawie przeprowadzonej kontroli wykrył w poddanej próbce bakterię Listeria monocytogenes w liczbie 210 jtk/g.

Bakteria Listeria monocytogenes – objawy choroby listerioza

Jest to rodzaj bakterii tlenowej i jest to jeden z najbardziej zjadliwych patogenów, znajdujący się w żywności. Niestety nawet 30% przypadków infekcji kończy się śmiercią. Sugeruje się, że nawet co dziesiąta osoba może być nosicielem tej bakterii w przewodzie pokarmowym.

W 2005 roku na listeriozę zachorowały w Polsce 22 osoby. Niestety przebieg choroby może być ciężki i prowadzić nawet do śmierci. Do głównych objawów należy m.in.: posocznica, niewydolność oddechowa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, wymioty, biegunka. W leczeniu wykorzystuje się przede wszystkim antybiotykoterapię.

zdjęcie: pixabay.com

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze