Ceny za prąd w 2024 roku. Podwyżki mogą sięgnąć 70%

Ceny za prąd w 2024 roku. Podwyżki mogą sięgnąć 70%

Zarówno polskie gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy, mogą niebawem ujrzeć niebotyczne kwoty na rachunkach za energię elektryczną. Rok 2024 może przynieść podwyżki rzędu nawet 70%. Nie jest to scenariusz pewny, ale mimo wszystko wysoce prawdopodobny.

Zapłacimy więcej za prąd w 2024 roku

Obecnie Urząd Regulacji Energetyki (URE) czeka na wnioski taryfowe firm energetycznych. Te natomiast zaczynają powoli prognozować ceny za energię elektryczną dla swoich odbiorców już na 2024 rok. Pod znakiem zapytania stoją różnego rodzaju programy osłonowe, które dotychczas pozwalały zamrozić ceny energii elektrycznej na konkretnym poziomie.

Bez tarcz osłonowych, ceny energii elektrycznej w 2024 roku mogą wzrosnąć nawet o 70%. Trzeba jednak pamiętać, że każdorazowa podwyżka cen energii musi zostać zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki.

– Forum Energii

Powyższy scenariusz jest wysoce prawdopodobny, jeśli wyłączone zostaną obowiązujące tarcze solidarnościowe czy zamrożenie cen energii, a do tego powróci VAT na energię elektryczną. Warto jednak podkreślić, że obecny rok jest wyjątkowo łaskawy dla odbiorców energii elektrycznej, gdyż od dłuższego czasu giełda notuje spadek cen tego produktu na europejskim rynku.

Autor
Piotr Rogowski
Piotr Rogowski

Specjalista do spraw geopolityki, finansów publicznych i środków europejskich. Od 6 lat wykonuje zawód doradcy finansowego, prywatnie fascynuje się podróżami po dalekiej Azji.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze