WD-40 i jego zastosowanie – do czego można go użyć?

WD-40 zastosowanie, skład, produkcja, historia

Środek do odtłuszczania i zabezpieczania o nazwie WD-40 to niemal obowiązkowe wyposażenie każdego warsztatu samochodowego i skrzynki narzędziowej większości majsterkowiczów. Jego zdumiewające właściwości konserwujące sprawiają, że preparat ten znajduje zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki – w tym przemysłu i budownictwa. Produkt sprzedawany jest obecnie w ponad 160 krajach na całym świecie. Czym tak na prawdę jest WD-40, jaki jest jego skład i właściwości? Poznaj zaskakujące fakty na temat tego produktu.

Definicja

WD-40 to silnie penetrujący preparat w sprayu o właściwościach wypierających wodę, odtłuszczających i smarujących. Ponadto środek ten doskonale konserwuje, stanowi ochronę przed wilgocią i skutecznie usuwa rdzę. Najczęściej wykorzystywany jest do smarowania elementów ruchomych (np. zawiasów), przy odkręcaniu zapieczonych śrub i wkrętów oraz do oczyszczania powierzchni z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Co ciekawe, zastosowań WD-40 jest o wiele więcej i ciągle przybywa nowych.

Preparat ten powstał już w roku 1953 przez techników z firmy Norma Larsena należącej do San Diego Rockel Chemical Company na zlecenie Convair Company (Consolidated Vultee Aircraft Corporation) – amerykańskiej wytwórni lotniczej. Celem badań było wynalezienie preparatu silnie zabezpieczającego przed korozją, a tym samym wypierającego wodę. Po kilkudziesięciu próbach udało się uzyskać spodziewany efekt, co odzwierciedla sama nazwa tego cudownego produktu.

[irp posts=”1252″ name=”Co to jest próba srebra? Która jest najwyższa?”]

Znaczenie nazwy

Słowo WD-40 pochodzi z angielskiego Water Displacement, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “usuwający wodę”. Liczba 40 oznacza z kolei liczbę dokonanych prób, które musieli wykonać technicy, zanim udało im się uzyskać środek o zamierzonym działaniu. Jak widać nazwa WD-40 nie jest przypadkowa, a jej nazewnictwo można uznać za całkowicie naturalne.

Skład

Niestety pełny skład tego środka w sprayu nie jest do końca znany i pozostaje tajemnicą handlową (z tego też powodu nie został opatentowany). Nic dziwnego, skoro produkt ten wyróżnia się tak nadzwyczajnymi właściwościami. Z czego na pewno składa się WD-40? Z tego, co ujawnia nam amerykańska karta charakterystyki, produkt ten zawiera:

  • Spirytus mineralny (50%)
  • Dwutlenek węgla – dawniej LPG (25%)
  • Oleje mineralne (< 15%)
  • Składniki obojętne (< 10%)

Z informacji znajdujących się w polskiej i niemieckiej karcie charakterystyki można wyczytać dodatkowo, że WD-40 zawiera również  produkty ciężką benzynę (produkt ropopochodny).

Zastosowanie

Preparat ten aktualnie ma ponad 2000 różnych zastosowań, polecanych i sprawdzonych przez wielu użytkowników z całego świata. Oprócz typowych funkcji w warsztatach samochodowych, przydomowym garażu, zakładach przemysłowych czy obróbki materiałów, WD-40 można wykorzystać do wielu innych czynności. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze rozwiązania, dostarczone przez użytkowników. Należy jednak pamiętać, że skutek użycia tego preparatu nie zawsze będzie taki sam i do poniższych propozycji zastosowań WD-40 zalecamy podchodzić z małym dystansem.

Do czego można wykorzystać WD-40?

  1. Zdejmowanie pierścionka lub obrączki – nie możesz ściągnąć swojej ulubionej biżuterii z palca? Delikatnie spryskaj go omawianym specyfikiem, a problem powinien zniknąć. Pamiętaj jednak, aby po wszystkim dokładnie umyć ręce i samą biżuterię.
  2. Poluzowanie zaklinowanych szklanek – przechowujesz szklanki jedna na drugiej? No to problem ten jest Ci dobrze znany. Jeżeli szklanki zaklinowały się do tego stopnia, że ich rozdzielenie jest wysoce ryzykowne – użyj cudownego preparatu. Pamiętaj tylko o dokładnym umyciu szklanek po udanej próbie ich rozdzielenia.
  3. Odstraszacz karaluchów – masz problem z robactwem w swoim domu lub warsztacie? Spryskaj okolice drzwi oraz okien owym produktem. Zapach WD40 skutecznie odstraszy wszelkie chodzące i pełzające szkodniki. Stanowczo jednak nie rób tego, jeżeli w domu znajdują się małe dzieci!
  4. Czyszczenie toaletyszczotka toaletowa nie może dać sobie rady z uporczywymi zabrudzeniami w toalecie? Użyj tytułowego preparatu w sprayu i patrz, jak problem znika w mgnieniu oka!
  5. Odstraszacz owadów – nie chcesz, aby osy lub szerszenie urządziły sobie gniazdo w okolicach dachu? Spryskaj owe miejsca magicznym środkiem, a skutecznie odstraszy on wszelkie niebezpieczne owady.
  6. Czyszczenie tablic rejestracyjnych – ciężkie, metaliczne plamy czy też rdza na tablicach rejestracyjnych Twojego auta nie dają Ci spać? Wykorzystaj do jej wyczyszczenia WD40.
  7. Sklejone palce – jeżeli podczas klejenia okazało się, że Twoje oczekiwania przerosły umiejętności i nieumyślnie skleiłeś sobie palce, użyj złotego środka! Powinien szybko wniknąć we wszelkie zakamarki i uwolnić Cię od tego problemu.
  8. Konserwacja strun gitarowych – po każdej grze na gitarze, warto przetrzeć struny gitarowe tytułowym preparatem. Dzięki czemu nie dopadnie je rdza i staną się dodatkowo nasmarowane.
  9. Poluzowanie zamków błyskawicznych (suwaków) – zamek w kurtce lub bluzie haczy się i nie daje zapiąć do końca? To częsty problem nowych ubrań i starszych suwaków metalowych. Jeżeli metoda ze świeczką nie podziała, zastosuj tajemniczy środek w puszce, który skutecznie nasmaruje suwak. Nie rób tego w przypadku ubranek dziecięcych!
  10. Wodoszczelne obuwie – omawiany w w tym artykule produkt bardzo dobrze wypiera wodę. Jeżeli wybierasz się w surwiwalową podróż i zależy Ci na nieprzemakalnych butach – skorzystaj z WD-40. Spryskaj nim powierzchnię butów, aby stały się wodoszczelne. Zalecamy jednak, aby najpierw wykonać próbkę na niewielkim obszarze i najlepiej w miejscu słabo widocznym. Nigdy bowiem nie wiadomo, jak materiał zareaguje w połączeniu z owym środkiem.
  11. Usuwanie rys na podłodze – użyj tytułowego preparatu, aby szybko pozbyć się drobnych zarysowań w drewnianej podłodze. Pamietaj jednak, że powierzchnia nasmarowana WD-40 staje się dodatkowo ślizga, a więc stosuj ten preparat z umiarem.
  12. Usuwanie gumy do żucia – nie możesz odkleić gumy spod ławki, z między włosów, dywanu czy innej powierzchni? Zastosuj WD-40! To świetny “odklejacz”.
  13. Czyszczenie fug – masz dość trudnych do usunięcia plam, zalegających na powierzchni fug między płytkami? Nie przejmuj się! Spryskaj je WD-40 a następnie porządnie umyj wodą z detergentem. Z pewnością zauważysz różnicę.
  14. Zmiękczanie powierzchni skórzanych – rzeczony preparat świetnie sprawdza się jako plastyfikator powierzchni wykonanych ze skóry. Aby zmiękczyć materiał na butach, torebce czy kokpicie samochodowym, wykorzystaj właśnie ten złoty środek.
  15. Bez przywierania – tytułowy preparat to świetny środek anty adhezyjny. Spryskanie nim powierzchni sprawi, że nic się do nich nie przyklei.
  16. Ochrona srebrnej biżuterii – preparat chroni srebrną biżuterię przed przebarwieniami i skutecznie oczyści ją z zalegającego brudu.
  17. Usuwanie owadów z maski auta – to częsty problem kierowców podróżujących wiosną i latem. Ślady setek owadów przyklejonych do karoserii auta, nie są łatwe w czyszczeniu. Chyba, że masz pod ręką WD-40, który skutecznie sobie z tym poradzi!
  18. Zacieki w kabinie prysznicowej – nie wiesz jak poradzić sobie ze szpetnymi zaciekami na drzwiach kabiny prysznicowej? Zgadza się! Użyj WD-40 i zapomnij o tym częstym problemie.
  19. Ślady taśmy klejącej – nie wiesz jak poradzić sobie z zalegającą taśmą klejącą czy naklejkami, a w sumie to z ich pozostałościami? Omawiany preparat szybko upora się z tym problemem!
  20. Odstraszacz gołębi – Twój balkon jest często odwiedzany przez gołębie? Największy problem to “nagroda”, która po nich zostaje. Jeżeli nie chcesz już oglądać tych ptaków na swoim balkonie lub parapecie, zastosuj WD-40. Gołębie nie gustują w tego typu zapachach i powinny na długi czas zrezygnować z przesiadywania pod Twoimi oknami.
  21. Zaparowane lustro – jeżeli nie widzisz się w lustrze po gorącej kąpieli przez zalegającą na nim parę, przesmaruj go WD-40, które skutecznie uniemożliwi się osadzaniu na lustrze cząsteczek wody.
  22. Odstraszacz much – podobno specyfik ten odstrasza muchy oraz inne insekty, chroniąc przez to bydło i inne zwierzęta hodowlane. Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób to sprawdzono?
  23. Skrzypiące drzwi – WD-40 doskonale nasmaruje i zabezpieczy zawiasy w drzwiach, oknach i innych, ruchomych elementach. Szybko i bez wysiłku pozbędziesz się drażniącego skrzypienia.
  24. Skuteczny odplamiacz – miejscowo spryskaj zabrudzony dywan, aby pozbyć się z niego uporczywych plam. Pamiętaj, aby dobrze go później wyprać i wyczyścić.
  25. Środek przeciwbólowy – kolejne, oryginalne działanie tytułowego preparatu. Podobno WD-40 łagodzi ból stawowy i pozbędzie się podrażnień po ugryzieniach owadów, np. mrówek.

Do czego nie używać?

Pomimo tak cudownych właściwości myjąco-konserwująco-smarujących, ten popularny środek w sprayu nie powinien być stosowany w niektórych sytuacjach. Przede wszystkim do smarowania łańcucha w rowerze. Co prawda WD-40 świetnie go nasmaruje, ale jednocześnie brud i zanieczyszczenia z otoczenia zaczną się do niego przyklejać. Zdecydowanie lepiej do smarowania łańcucha wykorzystać specjalne oleje z dodatkiem politetrafluoroetylenu PTFE.

Problematyczne może okazać się również smarowanie zawiasów przy drzwiach. Po aplikacji tego preparatu przestaną co prawda skrzypieć, ale mogą pojawić się na nich ciemne zacieki. Z czasem zaczną także oblegać kurzem. Należy również unikać aplikacji WD-40 na wszelkiego rodzaju elementy gumowe, ponieważ działa on wysoce niekorzystnie na ich strukturę.

Podsumowanie

Jak widać popularny środek WD-40 ma szereg wielu zastosowań. Nic dziwnego, że znajduje się w garażu lub skrzynce narzędziowej niemal w każdym domu. W sprzedaży dostępne są różne rozmiary puszek tego specyfiku, a wraz z nimi doczepiona jest czerwona rurka ułatwiająca aplikację płynu w ciasno dostępnych miejscach. Na plus zasługuje cena tego produktu, która w przypadku niewielkich puszek sięga kilkunastu złotych. Zapewne zastosowań tytułowego preparatu jest o wiele więcej i w sieci natknąć się na wiele cudownych właściwości.

Tak czy owak zalecamy ostrożność w testowaniu, ponieważ niekiedy uzyskany efekt może znacząco odbiegać od tego spodziewanego. Patrząc na powyższe pomysły można jednak stwierdzić, że preparat ten to idealny towarzysz każdego majsterkowicza. W dodatku jego niewielkie wymiary oraz waga sprawiają, że produkt ten można przechowywać na różne, nieprzewidziane sytuacje także w bagażniku samochodu.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.